Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid, Covid-19 salgın sürecinde bu yılın ilk yarışı olmaya hazırlanıyor. 

TransAnatolia Rally Raid’in 15-22 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşeceğini belirten, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar sözlerine şöyle devam etti: Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü günlerden geçiyoruz, tüm dünyada yaşanan kayıplar hepimizi derinden etkiledi, uluslararası birçok spor organizasyonu da bu süreçte iptal oldu veya ertelendi. TransAnatolia bu anlamda salgın sürecinde gerçekleşecek uluslararası ilk spor organizasyonu olacak. Bunun için tüm önlemlerimizi aldık. Uzun zamandır 100’e yakın organizasyon ekibimizle saatler süren toplantılar gerçekleştirdik. Açıkladığımız ilk rotayı bu yıl gerçekleştiremeyeceğiz çünkü alınan önlemler çerçevesinde kamp alanlarında ve otel konaklamalarında olağanüstü hijyen koşullarının sağlanması gerekiyor. İşte bu nedenle rotamızı kısaltmamız hem de aynı alanı iki kez kullanmamız gerekiyordu. Yeni rotamız İstanbul’dan başlayıp Karadağ’a kadar devam edecek ve dönüşte Şile’de son bulacak. Yeni rotamız 2.300 Km olacak.

Rotada İstanbul, Abant, Haymana, Karadağ, Şile var

TransAnatolia’nın yeni rotası da yine doğa, kültür ve tarihle iç içe olacak. Doğanın ayrıcalıklar sunduğu Abant’tan, şifalı sularıyla ilham veren Haymana’ya; panoramik manzarasıyla hayran bırakan Karadağ'dan 2900 metre rakıma sahip Bolkar Dağları’na ve büyüleyici sahilleriyle öne çıkan Şile'ye uzanan rotasıyla TransAnatolia 2020’ye hazır.