Otomotiv Zirvesi programının bu haftaki konuğu Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt oldu.

Bozkurt “En çok ihracat yapan sektörüz. Direk ya da dolaylı yaklaşık yarım milyon insanın istihdam edildiği bir sektörüz.100 yıllık otomotiv tarihine baktığımızda bir yeni devrimin geçiş sürecine tanıklık ediyoruz. Otomotiv teknolojileri değişmeye başladı. Hibritler geldi. Şimdi tam elektrikli otomobilleri konuşuyoruz. Tam bunları konuştuğumuz yerde bizim Türkiye’deki sadece iç pazar ve satışlara değil, otomotiv endüstrisinde ekonomiye katma değer sağlayan üretim bacağına da çok ciddi şekilde bakmamız gerekiyor. Biz yılda yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin civarında üretim yapıyoruz. Türkiye şu anda Avrupa’nın 6. büyük üreticisi konumunda. Elektrifikasyon dönüşümüne kendi sanayimizi adapte edemezsek, yakın gelecekte maalesef bu önemli kasımızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz” şeklinde konuştu.
Yeni yatırımları ülkeye çekerek bu değişimden avantajlar yaratacak hamlelerin olmasının gerekliliğine dikkat çeken Bozkurt “Mevcut firmaların elektrifikasyon dönüşüm planlamasını yapması lazım. Bunu yanı sıra otomotiv yan sanayinin de kendini buna adapte etmemiz lazım. Çinliler için de en büyük hedef pazar bölgesi Avrupa olacak. Türkiye olarak birkaç tane büyük Çinli firmanın Türkiye’de üretim üssü kurmasını sağlamamız lazım” dedi.