Intercity’den Rekor Kiralama
Filo kiralama pazarının lider markası Intercity, haziran ayında rekor kiralamaya imza attı. 16 farklı markadan 1.818 adet araç satın alan Intercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, haziran ayında yaptıkları rekor kiralamayı ve otomotiv sektörünü değerlendirdi.  
Ak, sektörde yüzde 50’lere varan daralma yaşanmasına rağmen Intercity olarak 2019 yılının ilk 6 ayını başarılı geçirdiklerini ve haziran ayında 220 milyon TL yatırım yaparak rekor sayıda araç alıp, kiraya verdiklerini vurgulayarak şunları söyledi;
 
“32 yıldır kiralama sektöründe faaliyet gösteriyoruz ve müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesiyle sektördeki liderliğimizi devam ettiriyoruz. Müşterilerimizin memnuniyeti sayesinde haziran ayında 222 yeni kurumsal müşteri bizimle çalışmaya karar verdi. Bu zorlu zamanda toplam sayısı 5 bin 500’e ulaşan kurumsal müşteri portföyümüz ile birlikte, her ay aldığımız yeni araçlarla ekonomimize ve otomotiv sektörüne destek olmaya devam edeceğiz”
 
Yılın ilk 6 ayını da değerlendiren ve sektörün oldukça zor bir dönemden geçtiğine değinen Ak, “Ocak-Haziran döneminde kiralama sektöründe yeni araç alımı dramatik şekilde azaldı. İlk 6 ayda 20.000 adetten az yeni araç alımı gerçekleşti. Satılan araç adetlerine bakıldığında kimsenin araç alamadığı net bir şekilde görülüyor. Şu anda sektörümüzdeki oyuncular kiradan dönen araçlarını satıp borçlarını azaltmaya çalışıyorlar. Tahminimize göre kalan 6 aylık süreçte de en fazla 20 bin adet araç daha alınır diye düşünüyoruz” dedi.
 
Intercity’nin ilk 6 aylık dönemi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Ak, “ Biz 7 bin adet civarındabir alım gerçekleştirdik. Kalan ikinci yarıda bu rakamı 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 2019 yılını 20 bin adet yeni araçla kapatmak. Bu alımı rakamsal olarak değerlendirdiğimizde ise yaklaşık 2.5 milyar TL’lik bir yeni yatırım yapmış ve satın alma gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.
Yılsonu araç satış tahminlerini de paylaşan Ak, “Daha önce de birkaç kez dile getirdiğimiz tahminlerimize göre toplam pazar yılı 400 bin adet araç satışı ile kapatacak. Filo kiralamada ise 40 bin adetlik bir satış beklentimiz var” dedi.
Ak, “Düşen araç satış adetleri ve sektörde bozulan morallere rağmen, yılbaşından bu yana yüksek adetlerde araç alarak otomotiv sektörüne katkımızı ara vermeden sürdürdük” açıklamasında da bulundu.
 
Sektörde yaşanan daralmanın doğal olarak kendilerini de etkilediğini fakat bu dönemden çok az hasarla çıkacaklarını belirten Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Araç adedi olarak 2 sene önce 50.000 adet filo büyüklüğümüz vardı. Gidişatı önceden görüp kontrollü küçülmeye geçerek bu büyüklüğü 36.000 adede indirmiştik. Bu sene kiradan dönen 15.000 adet kadar aracımızı 2.el piyasasına satıyoruz ve yeni alacağımız 20.000 adet araçla seneyi 40.000 adedin üzerinde kapatmayı hedefliyoruz. Bu zamanında ve öngörerek yaptığımız planlarla mevcut kriz ortamını minimum zararla atlattık ve hızla tekrar büyümeye başladık”
 
 
 
 
 
DRD’NİN BASIN AÇIKLAMASI
Türkiye’mizi araç kiralama kavramıyla tanıştıran, sektörün kurucu ve öncü markası olarak bu yıl kuruluşunun 21.yılını geride bırakmış bulunuyoruz.
21 yıldır beraber yol aldığımız tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimizle kurumsal etiğe dayalı, şeffaf bir yönetim ve güven merkezli işbirliğini ilkesel olarak benimsedik. Prensiplerimiz doğrultusunda faaliyetlerimiz ile ilgili bilgileri, finansal performansımızı tüm paydaşlarımız ve kamuoyu ile düzenli olarak paylaştık. Arkasında durduğumuz ilke ve etik değerlerimizin her zaman faydasını gördük.
Bildiğiniz gibi ülkemiz ekonomisi, çok özel bir dönemden geçmektedir. Bu dönemin dinamikleri ve sonuçları, tüm Türkiye ekonomisinde olduğu gibi bizi de derinden etkilemiştir. Bu gelişmelerin doğal bir sonucu olarak 2018 Ağustos ayında finans kuruluşları ile başlattığımız görüşmelerimizi 17 Mayıs 2019 tarihi itibari ile sonlandırmış ve finansal yapılandırmamızı tamamlamış bulunuyoruz.
Geride bıraktığımız 9 aylık dönemde, çok taraflı olması bakımından örnek gösterilebilecek, önemli bir yapılandırma süreci yaşadık. Toplam 41 finans kurumu ile başlattığımız görüşmelerimizi Garanti Bankası, İş Bankası ve Akbank liderliğinde başarılı şekilde tamamladık. Bu yapılandırmanın olumlu etkilerinin sadece sektörümüze değil, tüm piyasaya moral verecek nitelikte olduğuna inancımız tamdır.
Bu süreçte, başta lider bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarına, ilgili kamu kurumlarına, tedarikçilerimize DRD ismine gösterdikleri hassasiyet, anlayış ve güven temelli yaklaşımları için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla, DRD Filo Kiralama