Nakit dağılımlarını daha verimli kullanmak ve geleceği dönük davranmak için yapılan bu yöntem dikkat edilmediği zaman şirketler için büyük bir problem oluşturabiliyor. Bunun örneklerini daha önce gördük. Ancak bugün haberimizin konusunu oluşturan durum neyse ki böyle bir hal almış değil. Uluslararası bir araştırma şirketi 1.000’e yakın marka üzerinde borçları hakkında bir araştırma yaptı. Sonuçlar ise şaşırtıcı. 192 milyar dolar borç ile Volkswagen dünyanın en borçlu markası oldu. Kimi ülkelerin dış borç rakamlarının bile üzerinde olan bu rakam kimi uzman tarafından endişe verici olarak değerlendiriliyor. Güney Afrika ve Macaristan gibi ülkelerin dış borçlarının önüne geçmeyi başaran Alman marka, pek çok üreticiyi de arkasında bıraktı.

 En borçlu markalar içinde başka otomobil üreticilere de rastlamak mümkün. Öyle ki 151 milyar dolar Daimler 3. olurken, 138 milyar dolar ile Toyota 4. olmuş. 2019 yılına ait verilerden oluşturulan bu listeye Ford ve BMW de girmiş durumda. Peki, üreticiler için bu ne ifade ediyor? Yerel veya ulusal anlamda markalara borç kısıtlaması sunan bir kanun bulunmuyor. Ancak markaların hukuksal anlamda bir kısıtlama olmamasına rağmen gelecek nakit dengelerini korumak için çok fazla borçlanmadan kaçınması tavsiye ediliyor. 

 Bu rakamların 2019 yılına ait olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Yani koronavirüs salgınının vurduğu darbe ile birlikte bu sıralamaların tamamı değişecektir. Özellikle otomotiv sektörünün çok ciddi borç batağına girdiğini biliyoruz.

Bu beş markanın toplam borcunun 717 milyar dolara ulaştığını da belirtelim.