Faraday Future'un bu ayın başında CES'de ilk üretim amaçlı aracını çıkaracağı söyleniyordu ve beklenen oldu: FF91. Ancak lansmanda da fiyat olayı gizemini koruyordu.

LeEco CEO'su ve Faraday Future'un ana destekçisi Jia Yueting, bu hafta aracın fiyatının "300.000 dolardan düşük" olacağını söylemesi müşteriler üzerinde bir soğuk duş etkisi yarattı.

130 kWh'lik bir bataryaya ve açılabilir bir LIDAR sensörüne sahip aracın her yerinde bulunan dokunmatik ekranlar ve daha pek çok seçenekten ibaret olduğunu düşünürsek ucuz olmayacağını zaten biliyorduk.

Geçmişte 150,000 ila 200,000 dolar arasında fiyat aralığı belirtilmişti, ancak şimdi bunun bundan daha da yüksek bir miktarı olabilir gibi görünüyor.

Jia, Çince gerçekleştirdiği bir röportajda FF91'in 290,000 USD tutarındaki "2 milyondan az Çin Yuan'ına" mal olacağını söyledi.

Bu nedenle Çin'deki fiyatın ABD'dekinden önemli ölçüde farklı olabileceğini belirtti ancak yine de bu rakamlara kendimizi hazırlamamız lazım.

200,000 ila 300,000 dolar arasında değişen fiyat aralığına sahip araçlar için çok büyük bir pazar yok ve ileride neler olacağını görmek açıkçası hepimiz için çok ilginç olacaktır.

Elbette, henüz aracı henüz piyasaya sürmedikleri için alanların bunu nasıl ödeyecekleri henüz belli değil. Kuzey Las Vegas'ta planlanan fabrikanın inşası geç ödeme sonrasında ertelendi ve Jia elektrikli araç hırslarını finanse etmek için daha fazla para biriktirmesine rağmen, aracın açıklanmasından önce finansal sıkıntılar yaşandı. Yine de, Faraday'ın FF91'i 2018'de piyasaya sürmeyi planladığını yinelemekle birlikte, herşey açıklığa kavuşacaktır.