Amerikan Ford'un ağır ticari araç üretim ve mühendislik merkezi Ford Otosan, ağır ticari araç markası Ford Trucks'la büyüyor. Ford Otosan, Rusya, Dubai ve Suudi Arabistan'dan sonra sonra şimdi de Fas'a distribütörlük vererek, Afrika pazarına giriş yaptı. Ford'un 108 yıllık bayisi Scama ile işbirliğine giren şirket, aynı zamanda Fas'ı Kuzey Afrika'nın yönetim üssü olarak seçti. Ford Trucks'ın Fas distribütörü Scama'nın Kazablanka'da inşa ettiği 4S tesis geçtiğimiz günlerde hizmete girdi. Tesisin açılış törenine Sanayi Bakanı Fikri Işık, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Ford Otosan Kamyon İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay katıldı. Bugün itibariyle 22 ülkede distribütörlük ve bayi ağı yapılanması bulunan Ford Trucks'ın, 2020'ye kadar hedeflediği 50 ülkeye ulaşması için Afrika stratejik önem taşıyor. Fas'ın Afrika pazarı için önemli bir lokasyonda bulunduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kuzey Afrika pazarında hedeflerinin yıllık 20 bin ağır ticari araç satışı olduğunu ifade etti. Yenigün "Fas, Ford Trucks'ın Kuzey Afrika pazarına yönelik yatırımlarının stratejik başlangıç noktası. Önümüzdeki dönemde Kuzey Afrika'da ilk 3 marka arasına girerek yüzde 10 pazar payı elde etmeyi hedefliyoruz" dedi. 


TÜRKLER YARATTI 
2010'dan bu yana Ford Motor'un global kamyon geliştirme merkezinin Türkiye olduğunu ifade eden Yenigün, "Türk mühendislerinin yarattığı Cargo kamyonla önemli hamleler yaptık. Brezilya'da ortak parçaların üretilmesi konusunda işbirliği yaptık. Kamyon projesi Çin'de JMC markası ve Rusya'da Avtotor işbirliği ile üretim yapılmasına kadar uzandı. Şimdi Fas'a girdik. Fas'tan Nijerya, Gana, Angola gibi Sahra Altı pazarlara ulaşacağız" şeklinde konuştu. 

SİYASİ BELİRSİZLİK BİTTİ, PAZAR SENEYE HIZLA BÜYÜR
Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, seçimler sonrasında pazarın canlanmasını beklediklerini söyledi. Çimen, "Rekor satış garanti. Son iki ay 200 bin adede yakın binek otomobil ve hafif ticari araç satışı bekliyoruz. Yaklaşık 32 bin adetlik ağır kamyonu dahil edersek 960 bin adetlerde bir pazar oluşur" dedi. Tek parti iktidarıyla siyasi belirsizliğin sona erdiğini ifade eden Çimen, otomotivin 2016'da daha da büyümesini beklediklerini söyledi.

3 KAMYONDAN 1'İNİ İHRAÇ EDECEK
Ford Otosan, yüzde 90'ı yerli Cargo kamyon modelini Ortadoğu, Rusya, Afrika ve Avrupa'ya ihraç ediyor. Yeni pazarlarla Eskişehir İnönü Fabrikası'nın 15 bin olan kapasitesi 30 bine çıkacak. Ford Otosan, ürettiği her 3 kamyondan birini, yaklaşık 10 bin kamyonu dünyaya ihraç edecek.

UFUK SANDIK-SABAH