Ford , önümüzdeki beş yıl içinde sunmayı planladığı yedi yeni elektrikli aracı duyurdu. Yakın gelecekte elektrikli araçlara yapılacak olan 4,5 milyar dolarlık yatırımda, Mustang ve F-150'nin hibrit versiyonları muhtemelen bu grubun en önemli kozları olacak. Şirket ayrıca, “araç şarj etmenin, park etmek kadar kolay bir işe dönmesini" sağlayan kablosuz şarj teknolojisini ve EV filo yönetimi teknolojisini geliştirecek.

Ford Başkanı ve CEO'su Mark Fields konu ile ilgili, "Yatırımlarımız ve genişleyen ürün yelpazemiz, önümüzdeki 15 yıl içinde, elektrikli araçların küresel talebinin benzinli araçları aşacağına yönelik görüşümüzü yansıtıyor." dedi.

Ford, elektrikli crossover pazarına kendi çıkardığı araçla 2020 yılında etkileyici bir giriş yapmayı planlıyor. Şirket, CUV’nin en az 300 kilometre menzile sahip olacağını ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da satışa sunulacağını ifade ediyor. Üretim, Michigan'daki Flat Rock Assembly Fabrikasına yapılacak 700 milyon dolarlık genişlemeden sonra başlayacak.

Aynı fabrikada, Ford'un otonom sürüş için özel olarak geliştireceği yeni bir hibrit araç üretilecek. Bu iş ilk önce Kuzey Amerika'da başlayacak. Michigan, otonom sürüşe izin veren yeni bir yasa ile kendi kendine çalışan modeller için potansiyel bir yer haline gelecek gibi görünüyor.

Ford'a göre, önümüzdeki beş yıl içinde altı tane daha hala elektrikli model gelecek. Bu 13 model, otomobil üreticisinin serisine önemli katkı sağlayacak.