• Goodyear, büyüyen elektrikli araç pazarına yönelik ‘Elektrikli Sürüş Teknolojisi’ ile geliştirdiği ve 2019’da Avrupa yollarına çıkacak olan EfficientGrip Performance prototip lastiğinin ön tanıtımını da 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştiriyor.
  •  
  • Goodyear, daha uygun ve temiz kentsel mobiliteyi desteklemek için tasarladığı konsept lastiği “Oxygene” de fuarda görücüye çıkıyor. Goodyear’ın Oxygene konsepti, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir sürüş çözümünü içeriyor.

 

 

 

Goodyear, kentsel mobilite ve çevreye odaklanarak geliştirdiği inovatif lastiklerini Cenevre Motor Show’da ziyaretçilere tanıtıyor. 8-18 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarda Goodyear; filo operatörleri ile gerçek zamanlı iletişim sağlayan akıllı lastiğinin prototipini, Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastiğini ve daha temiz, uygun, güvenilir ve sürdürülebilir kentsel mobilite için vizyoner bir çözüm olan yeni konsept lastiği “Oxygene”i tanıtıyor.

 

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Chris Delaney, “2050 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşaması beklenirken, kentsel çevrelerde taşıma ağlarına yönelik olan talepler de çok ciddi bir şekilde artacaktır. Daha akıllı, daha yeşil altyapı ve taşıma, kentsel mobilite ve bunu geliştirmenin zorluklarını belirlemede çok önemli olacaktır. 120 yıldır yenilikçi ürünler sunan mirasa sahip bir şirket olarak, Goodyear’ın geçmişte Cenevre’de sunduğu diğer konsept lastikler gibi, yeni konsept lastiklerimiz de akıllı, güvenli ve geleceğin sürdürülebilir mobilitesinin daha da ileriye taşınmasına destek olacaktır” dedi.

 

 

Goodyear, akıllı lastiğinin prototipini yolda test ediyor

Cenevre Motor Show’da tanıtılan Goodyear’ın akıllı lastik prototipi; mobil bir uygulama sayesinde, filo operatörleri ile gerçek zamanlı iletişim sağlamak amacıyla birlikte çalışan lastik, sensörler ve bulut bazlı algoritmaları kapsayan lastik bilgi sistemini içeriyor. Paylaşımlı mobiliteye olan ilginin artmasıyla, önümüzdeki yıllarda araç başına gidilen kilometrenin ciddi oranlarda artacağını öngören Goodyear’ın akıllı lastiği, gerçek zamanlı veri paylaşımı sunarak, daha güvenli ve düşük maliyetli bir mobilite ve azami süre için en uygun lastik kullanımı sağlıyor.

 

Goodyear’ın akıllı lastiğinin içindeki sensörler, araç ve üçüncü parti bilgisi ile birlikte, Goodyear’ın tescilli algoritmaları için gerçek zamanlı veri sağlar. Bu algoritmalar sayesinde, aşınma, sıcaklık ve basınç dahil olacak şekilde lastik kimliği ve durumu hakkındaki bilgi, sürekli olarak güncellenir ve filo operatörleri ile paylaşılır.

 

Paylaşımlı mobilite, maliyetlerin düşürülmesi ve tüketiciler için uygunluğun artmasına bağlı olarak büyümeyi sürdürmektedir. 2015 yılında, küresel olarak gidilen kilometrelerin yüzde 4’ü paylaşımlı mobilite kapsamında gerçekleşmiştir. Bu rakamın, 2030 yılında yüzde 25 seviyelerine çıkması öngörülmektedir.

 

 

Geleceğin Elektrikli Sürüş Teknolojisi Goodyear’la şekilleniyor

Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastik, Goodyear’ın, elektrikli araçlara özel lastikleri geliştirmedeki en yeni adımı olarak öne çıkıyor.

Goodyear tarafından yapılan testler; elektrikli motorların güçlü ve anlık tork momenti ile ağır bataryaların neden olduğu ilave araç ağırlığına bağlı olarak, elektrikli araç lastiklerinin standart lastiklere göre yüzde 30 daha hızlı yıprandığını göstermiştir.

 

Lastiğin dayanıklılığı için gerekli olan özelliklere ek olarak, araç üreticileri, elektrikli araçların yuvarlanma direncinin daha da geliştirilmesini talep ediyorlar. Birçok ülkede elektrik şarj etme altyapısının henüz yeteri kadar gelişmiş olmaması nedeniyle, tüketicilerin en büyük önceliği artan çeşitlilik olarak öne çıkıyor. Öne çıkan bir diğer nokta ise; lastiklerin sessizliği ve konforu. Elektrikli araçlar, düşük hızlarda standart araçlardan kaynaklanan gürültünün yarısını yaratıyor.

 

Bu zorlukları karşılamak üzere, Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastiği aşağıda belirtilmiş olan performans çözümlerini sunuyor:

  •  
  • İnovatif Sırt Deseni İle Daha Yüksek Kilometre: Lastik sırtında bulunan ince kanallar, geleneksel radyal kanallara göre yol yüzeyinde daha geniş bir kauçuk temasını sağlar. Yol ile daha fazla kauçuk teması sayesinde lastik, ıslak koşullardaki performansını korurken ortaya çıkan yüksek tork seviyeleri ile daha iyi bir şekilde başa çıkabiliyor. Sırt deseni ayrıca, ses dalgalarının oyukların/kanalların içine girmesini engelleyerek hem iç hem dış lastik gürültüsünü azaltıyor.
  •  
    • Ağır Yük Taşıma Yapısı : Lastiğin oyuk şekli, yüksek performans için en uygun sırt izini korurken, bataryalardan kaynaklanan ilave araç ağırlığını desteklemek üzere optimize edilmiştir.
  •  
  • Genişletilmiş Sürüş Çeşitliliği: Sırt hamurunun malzeme özellikleri, yüksek tork seviyeleriyle
  • daha iyi başa çıkarak araç çeşitliliğini genişletmek amacıyla ultra düşük yuvarlanma direncine göre ayarlanmıştır. Buna ek olarak, lastiğin yanakları, aerodinamik sürtünmenin azaltılması ve daha az kütlenin dönmesini sağlaması için tasarlanarak, enerji tüketiminin azaltılması da sağlanmıştır.

“Oxygene” ile daha temiz ve sürdürülebilir kentsel mobilite

 

Goodyear’ın Oxygene konsepti, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir sürüş çözümünü içeriyor. Oxygene konsepti, lastiğin yanak kısımlarının içinde yaşayan yosun içerme özelliği ile eşsiz bir yapıya sahip. Bu açık yapı ve lastiğin akıllı sırt deseni, nemi ve yol yüzeyindeki suyu absorbe edip yayarak fotosentez oluşumuna izin verir. Böylece, oksijeninin havaya aktarılmını sağlar.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hava kirliliğinin ölçümlendiği kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 80’inden fazlası, Dünya Sağlık Örgütü limitlerini aşan hava kalite seviyelerine maruz kalıyor.

 

Goodyear’ın Oxygene konsepti; atık madde, emisyon ve enerji kayıplarının azaltılmasına odaklanarak ve döngüsel ekonominin prensiplerinden ilham alarak, geleceğin kentsel oluşumlarıyla kusursuz bir şekilde entegre olacak ve çeşitli performans çözümleri içerecek şekilde tasarlanmıştır: