Avrupa’da yüzde 11,4 büyüyen pazarda Renault, hafif ticari araç satışları yüzde 16,9 artış kaydetti. bu da ilave 29,000 ara satışı anlamına geliyor. Bu performans 0,71 puan artış ile yüzde 15 Pazar payını yansıtıyor.

Renault, Avrupa’da 18 yıldır ardarda hafif ticari araç lideri.

Avrasya Bölgesi’nde ise markanın pazar payı 1,71 puanlık artışla yüzde 8 oldu. Bundaki en büyük etken Renault’nun bölgedeki ana pazarı Türkiye’deki satışların yüzde 80 artması oldu.

Bölgesel liderlikten üst düzey küresel oyunculuğa

Renault Grubu küresel açıdan 2015 senesinde hafif ticari araç pazarında güçlü bir yıl geçirdi. Grubun satışları yüzde 12,4’lük artışla 387bin adede erişti. Üstelik bu artış toplam pazarda yüzde 6,3’lük gerilemeye rağmen (Kuzey Amerika hariç) gerçekleşti.

Renault’nun küresel hafif ticari araç pazarındaki payı 2014 senesine oranla 0,63 puanlık artışla yüzde 3,76 olarak gerçekleşti.

Renault 2015 senesinde Avrupa dışında 92 bin 400 adet satış gerçekleştirdi. Söz konusu performans Brezilya ve Cezayir gibi kilit pazarlarda toplam satışlar açısından meydana gelen dalgalanmalara rağmen elde edildi. Renault Grubu, satışların Cezayir’deki pazar koşuları tarafından olumsuz etkilenen AMI (Afrika, Orta Doğu, Hindistan) hariç bütün bölgelerde iyi bir performans sergiledi.

Renault’nun hafif ticari modelleri 112 ülkede satılıyor ve marka bu ülkelerin pek çoğunda ilk üç oyuncu arasında yer alıyor.

AMI (Afrika / Orta Doğu / Hindistan): Renault 2010 senesinden beri pazar payı açısından Kuzey Afrika’da yüzde 15,7 pazar payı ile lider marka. Kangoo, Master ve Dokker hem Cezayir hem de Fas pazarlarında zirvede yer alıyor.

Latin Amerika: Renault Kangoo ve Maaster’ın üst düzey performansları sayesinde 2008 senesinden beri Güney Amerika’d en fazla satış yapan üç markadan biri oldu. Bu bölgedeki pazar payı Brezilya ve Arjantin’deki zorlu koşullara rağmen 2015’de 0,57 puanlık artışla yüzde 3,9 oldu.

Renault’nun ilk yarım tonluk pickup’ı Duster Oroch Kasım ayında Brezilya’da lanse edildi ve iki ayrı “Yılın Pickup’ı” ödülüne layık görüldü. Söz konusu yeni model Latin Amerika’da bu segmentte yepyeni bir çığır açtı ve 2016’da büyümeye katkı sağlamaya devam edecek.

Asya/ Pasifik: Asya/Pasifik bölgesindeki satış rakamları 15 yıldır en yüksek seviyeye ulaştı; bunda Renault’nun Avustralya’daki performansı da etkili oldu. Ülkedeki satışlar 2015’de yüzde 10’dan fazla artış gösterdi. Kangoo ve Master sırasıyla ikinci ve üçüncü en çok satılan model oldu.

Avrasya: Pazar payı 1,71 puanlık artışla yüzde 8 oldu. Bundaki en büyük etken Renault’nun bölgedeki ana pazarı olan Türkiye’deki satışların %80 artması oldu.

Avrupa’da 18 yıllık bir başarı hikâyesi

Renault, ACEA* (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) tarafından belirtildiği üzere peş peşe 18. Yılında da Avrupa’daki hafif ticari araç Pazar lideri oldu. Kangoo, Master ve pek çok ödüle layık görülen Trafic’in sergiledikleri üçlü performanslar bunda etkili oldu.

Yüzde 11,4 büyüyen Avrupa pazarında Renault’nun hafif ticari araç satışları tüm ana pazarlarda artış gösterdi. Bu pazarlara Almanya, İtalya, İspanya ve şu ana kadar en iyi seviyenin elde edildiği (1,2 yüzde puanlık artış) İngiltere de dahil.

Fransa’da da Renault’nun pazar payı 1,2 puanlık artışla %32,85 olarak gerçekleşti. Böylece markanın 2006 senesinden beri en iyi performansı elde edilmiş oldu. Kangoo, Trafic ve Master kendi segmentlerinde zirvede yer aldılar.