Amerikanotomobil üretcisi Ford'a göre Londra'daki ticari araçlar, normal bir iş gününde yaklaşık 12.9 milyon kilometre yol yapıyor. Londra'nın merkezinde yük trafiğinin %75'ini, saatte 7,000'den fazla adet ile minibüsler oluşturuyor. Buradan yola çıkarak ticari araçların hava kirliliğinde payının ne kadar büyük olduğunu tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Bu yüzden Ford, ileriki dönemlerde Londra'da 20 adet plug-in hibrit Transit Custom'dan oluşan bir filo ile testler gerçekleştirmeye başlayacak. Londra Ulaşım ve yerel Ulaştırma Birimi ile birlikte çalışacak olan Mavi Oval firma, "elektrik desteği alan minibüslerin çevre temizliğine katkısını ve şehir içinde kullanıcılara sunduğu kolaylıkları" araştıracak.

Ford'un Avrupa yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Jim Farley "Londra'daki bu heyecan verici proje, yenilikçi teknolojilerin kalabalık şehirlerdeki hayat kalitesinin ve refahın yükseltilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ford, Avrupa'da en çok ticari araç satışı gerçekleştiren marka. Bu yüzden plug-in hibrit Transit, iş sahibi insanlara elektrikli araç devrimini götürmek için en uygun minibüs." dedi.

Test filosu bu sonbaharda Büyük Britanya yollarına çıkacak. Proje ileri aşamada diğer büyük Avrupa şehirlerine de taşınacaktır. Bu segmentte plug-in hibrit teknolojisini sunan ilk marka olduğunu söyleyen Ford, telematik sistemler vasıtasıyla araçlardan finansal, operasyonel ve çevresel performansla alakalı bilgiler toplayarak "elektrikli araçların getirdiği faydalarının nasıl maksimuma çıkarılabileceğini araştıracak."

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise "Yük taşımacılığında son derece düşük emisyon değerlerine geçiş, Londra havasını büyük ölçüde temizleyecektir. Londra Ulaşım kendi araçlarını elektrikli yaparak bu harekete öncülük ediyor. Kurum, bu denemelerden elde edilen verileri inceleyerek onları ticari ulaşımda emisyonları düşürmeyi teşvik eden LoCITY programı için kullanacak." şeklinde konuştu.