Honda Motor ‘un Çinli GAC Group ile ortak girişimi, Çin'de yeni enerjili araç üretimi alanında 3.27 milyar yuan (469 milyon $) yatırım yapacak. Bu girişim, Honda ve GAC’ın Çin’in otomotiv sektöründe getirmiş olduğu çevreci araba üretim kotalarını tutturma çabasının bir parçası olarak ortaya çıktı. Çin’in uygulamaya koyduğu regülasyona göre 2019 yılına kadar bir otomobil üreticisinin toplam araç üretiminin yüzde 10'unun çevreci araçlardan oluşması gerekiyor.

Honda-GAC ortak girişimi, yılda 170 bin yeni enerji aracı üretme kapasitesine sahip bir tesis kuracaklar. Yeni enerji araçları, elektrikli arabaların yanı sıra şarj edilebilir hibrit araçları da kapsıyor.

Ortak girişime yakın bir kaynak, plan kapsamında elektrikli kompakt bir SUV olan GAC Trumpchi GS4’ün GAC ile birlikte Honda tarafından üretilip satılacağını belirtti. Aynı kaynak Honda’nın ürettiği otomobilin, Honda yerine Trumpchi markası ile satılacağını da ekledi.

Bu ortak girişim anlaşması da Toyota Motor ile yerel ortağı arasında daha önceden yapılan bir anlaşmaya benziyor. O anlaşma kapsamında da Toyota satış merkezleri, Japon şirketinin ayırt edici üçlü oval logosu olmadan elektrikli araçlar satacağı duyurulmuştu.
 
Honda ile kurulan bu yeni ortak girişim kapsamında da araçlarda Çinli ortak GAC'nin markası yer alacak.