Japon otomotiv üreticisi Honda, 2021'de kapatacağını açıkladığı ve akıbeti merak konusu olan Türkiye fabrikasının satışı için masaya oturdu. SBK Holding bünyesindeki Hexagon Mühendislik'in 550 milyon TL karşılığında fabrikayı satın aldığı, Hexagon'un tesiste elektrikli araç üreteceği öne sürülmüştü.Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Honda Türkiye yetkilileri görüşmelerin sürdüğünü kaydederken, henüz herhangi bir anlaşmaya varılmadığını bildirdi.

Turizm, gayrimenkul, ilaç ve otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren SBK Holding'in son olarak Kıraça Holding hissedarı Silcolux Investment’i 82 milyon dolara satın aldığı iddia edilmişti. Silcolux'ün Kıraça Holding’te yüzde 45 hissesinin bulunduğu belirtilmişti. Kıraça Holding ticari araç üreticisi Karsan'ın yüzde 63.46'sını kontrol ediyor.

SBK Holding, 2019 yılında Kıraça Holding'e bağlı Hexagon Mühendislik ve Tasarım’ın çoğunluk hissesini satın almıştı. Hexagon Mühendislik'in Ar-Ge merkezi, Kocaeli'deki TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi'nde (TOSB) bulunuyor.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN GÖRÜŞÜLDÜ

Öte yandan, geçmiş dönemde, Eylül 2021'de kapanacak Honda'nın Gebze'deki fabrikasının neden Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından değerlendirilmediği de merak konusu olmuştu. Öyle ki, yerli otomobil için Gemlik'te yeni fabrika kurulması yerine Honda'dan boşalacak tesisin kullanılması yönünde görüşler vardı.

Bu konuya Ağustos ayında açıklık getiren TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, Türkiye’deki fabrikasını global bir kararla kapatacak olan Honda ile görüştüklerini belirterek, "Honda’nın kapanacak fabrikasını değerlendirmek istedik. Bakanlık düzeyinde hem Türkiye, hem de Japonya’daki yetkililerle görüştük, ancak onların belirlediği tarihler bizim planlarımıza uymadı" açıklamasında bulunmuştu.