Markanın en önemli motorlarından biri olan 1.6 i-DTEC ile donatılan Civic Tourer, 2,82 lt/100 km’lik tüketim değeriyle Guiness Dünya Rekoru Kitabı’na girerek tutumluluğunu tescil etti.

Honda’nın Avrupa Ar-Ge ekibinden Fergal McGrath ve Julian Warren 1 Haziran 2015 tarihinde Belçika’dan yola çıkarak 24 Avrupa ülkesini dolaştı ve 25 Haziran 2015 tarihinde çıkış noktalarına geri döndü. Toplam 13 bin 498 km’lik bir rotayı geride bırakan ekip, yolculukları boyunca 9 kez yakıt ikmali yaparken Civic Tourer 1.6 i-DTEC, her bir depo ile yaklaşık bin 500 km yol kat etti. Tüm rota boyunca her iki sürücü de araçta yer alırken 25 gün boyunca her gün yaklaşık 600 km sürüş mesafesi ve 7,5 saat sürüş süresine imza attılar. 2,82 lt/100 km’lik bir tüketime imza atan Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC, böylece fabrika verisi olan 3,8 lt/100 km’lik değerin altına indi.

Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC, bu değerle Guiness Dünya Rekoru Kitabı’nda ‘En Düşük Tüketim – 24 Avrupa Ülkesi’ başlığı altında resmi olarak kaydedildi. İki amatör sürücüden oluşan ekip, doğru rota planlaması, ani fren veya gaz kullanmadan, sakin sürüş, yol şartlarını önden okuma ve değerlendirme, gereksiz ağırlık taşımama ve aracın her zaman bakımlı olmasını sağlamak gibi ekonomik sürüş teknikleriyle herkesin tutumlu araç kullanabileceğini gösterdi.

Kurallar gereği denemede seri üretim bir araç kullanıldı ve araç üzerinde herhangi bir değişiklik veya modifikasyon gerçekleştirilmedi. Sürüş öncesinde kontrolleri yapılan araçta, olası bir ağırlık avantajının önüne geçmek üzere her seferinde yakıt dolumu -depo miktarı kadar- tam dolum gerçekleştirilirken yakıt ikmali resmi akaryakıt istasyonlarında yapıldı. Yine kural gereği lastik hava basınçlarının da fabrika değerlerinde olması sağlandı. Rota, sürüş süresi ve sürüş mesafesi gibi bilgileri sağlıklı bir şekilde kayıt altına almak üzere test için kullanılan Civic Tourer 1.6 i-DTEC, yeni nesil bir araç takip sistemi ile donatıldı.