Yaz aylarıyla birlikte vatandaşlar tatil bölgelerine giderken, ikinci el araç piyasası da yoğun bir dönem yaşıyor. Fiyatlardaki yüzde 5’lik artışlara rağmen satışlarda düşüş olmadığını kaydeden İzmir Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, okullar kapandıktan 15 gün sonra başlayan fiyat artışlarının iki ay sürdüğünü ve daha sonra fiyatların yeniden düşüşe geçtiğini söyledi. Demir, cebini düşünen müşteriler için okullar kapanmadan bir ay önce otomobil almaları önerisinde bulundu.

“Fiyat artışının tam ayındayız”

Her yıl, yaz aylarında alışılan bir artış yaşandığını ifade eden Demir, “Örneğin 25 bin liraya aldığınız otmobili şimdi 27 bin liraya satıyorsunuz. Buna rağmen işler güzel. Sıfır otmobillere çok zam geldi. Vatandaş ikinci ele rağbet göstermeye başladı. İnsanlar okullar kapandıktan sonra yazlıklara gittikleri için 3-4 ay arabasız kalmasınlar diye talep artıyor. Şuanda fiyat artışının tam ayındayız. Bu dönem, okullar kapandıktan 15 gün sonra başlıyor, iki ay sürüyor. Sonra fiyatlar yeniden yavaş yavaş düşmeye başlıyor. Okullar kapanmadan bir ay önce düşünülürse vatandaşlar daha uygun fiyata otomobil bulabilirler” diye konuştu.

“Yüzde 5 civarında artış var”

Galerici Samet Acar ise şunları söyledi, “Okullar kapanınca otomobil fiyatlarında yüzde 5 civarında artış oldu. Okullar kapanıyor, yaz gelince insanlar tatile gidiyor. Otomobilleri olsun istiyor. Haliyle araç kalmıyor ve fiyat artıyor".

Müşteriler pazarlık yaptı

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Otokent’e gelen müşteriler de, araç almak için pazarlık yaptı. Kazım Kıvrak isimli müşteri, “Yaz geldiği için fiyatlar yüksek geldi. Tatile çıkacağım için otomobil almak istiyordum ancak bu fiyatlarla bütçemi zorlamam gerekiyor. Biraz daha düşüneceğim. Kışa göre fiyatlar yüksek” ifadelerini kullandı.