Sıfır otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise 2018 yılı yedi aylık dönemde yüzde 16 azalarak 406.082 adet olarak gerçekleşti. 2017 yılı yedi aylık dönemde ise 483.455 adet toplam pazar gerçekleşmişti.

 

Pazardaki gelişmeleri değerlendiren Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın, tüketicilerin “0” otomobil tercihlerini ikinci ele yönlendirdiğini belirterek “TÜİK raporuna göre Türkiye ikinci el otomotiv pazarı yılın ilk 6 ayında yüzde 9 artı, bu artış olurken sıfır araç pazarı ise yüzde 16 daraldı. Yılın ilk 7 ayı sonunda Euro/TL kurunun %21.8 artması ile sıfır araç fiyatları, gerek ithal araçların döviz kuruna bağlı maliyet yapısı gerekse yerli araçların ithal girdi maliyetlerinin yükselmesi ile önemli oranda arttı. Bundan dolayı sıfır ve 2. El arasındaki makas açıldı. Örneğin, “Sıfırı 100 bin TL’ye satılan bir araç yerine aynı özelliklere ve donanıma sahip 2 yaşında 40 bin km’deki bir aracı 60-70 bin TL’ye almak mümkün hale geldi.” şeklinde konuşurken sıfırla ikinci el arasındaki fiyat makasına da dikkat çekti. 2. El araç fiyatları ile sıfır araç fiyatları arasında olması gereken doğal farkın bu derece açık olması durumunun önümüzdeki 12 ayda da devam etmesini beklediğini ve araç ihtiyaçları için 2.el pazarını tercih eden müşterilerin kazançlı çıkacağını vurguladı.

 

“Sıfırdaki Fiyat Artışı Hurda Teşviğini etkisiz bıraktı”

Aydın, genel pazar değerlendirmesinde “İlk 6 ayda sıfır otomobil pazarında, sene başındaki beklentiler doğrultusunda daralma yaşandı. Daralmanın önüne geçmek için uygulamaya konulan hurda teşviğinin sıfır araç fiyatlarının çok artması nedeniyle istenen etkiyi yaratmadığını söyleyebiliriz. Sıfırda fiyatlar ortalama yüzde 25-30 civarında artarken 2.el pazarında ise fiyatlar yılbaşına göre yaklaşık yüzde 10 civarında arttı. Bu da ikinci el pazarında çok ciddi cazibe yaratıyor.”dedi.

 

 “Yepyeni ikinci El Deneyimi” mottosu ile pazara ayrı bir boyut getirdiklerini ve müşteri beklentilerini en üst düzeyde karşıladıklarını da dile getiren Aydın sözlerine şöyle devam etti; ”Otoshops olarak sene sonu hedefimiz ise 8.500 adet. Toplam pazarda Sıfır ve 2.el arasında açılan makasın önümüzdeki aylarda da aynı oranda kalacağını öngörüyoruz.”

 

İkinci el piyasada rağbet gören ve vatandaşın en çok talep ettiklerinin başında otomatik vitesli araçların geldiğini ifade eden Aydın "Otomatiklerde en çok küçük araçlar tercih ediliyor. Fiyat aralığı açısından bakıldığında 70-80 bin TL’ye kadar olan otomatik araçlar özellikle revaçta. Dizel motorlu araçlar da yine talep görmeye devam ediyor. "