Düzenlenen özel bir etkinlikle tüm dünyaya tanıtılan dördüncü nesil SEAT Leon, tasarım noktasındaki yeni çizgileriyle şimdiden ilgi çekmeyi başardı. Yeni nesil parçaların bir araya getirildiği hibrit versiyonu da artık Leon için güçlü opsiyonlar arasına ekleme vakti.

Yeni SEAT Leon hatchback'in boyutları da 4.368 mm uzunluk, 1.800 mm genişlik ve 1.456 mm yükseklik olarak açıklanıyor. Bu da hatchback versiyonun eskisine göre 86 mm daha uzun, 16 mm daha dar ve 3 mm daha alçak olduğu anlamına geliyor. Buna ek olarak aracın aks mesafesi de 50 mm artırılmış ve 2.686 mm boyutuna gelmiş. Station wagon Leon, yani Leon ST'nin açıklanan boyutları ise 4.642 mm uzunluk, 1.800 mm genişlik ve 1.448 mm yükseklik şeklinde. Bu değerlere baktığımızda da Leon ST'nin 93 mm uzadığı, 16 mm daraldığı ve 3 mm kısaldığını anlaşılıyor. Leon ST'nin aks mesafesi de Leon hatchback ile aynı olan 2.686 mm değerinde.

Aracın bagaj hacmi ise 380 litre değerinde sabit kalmış. Fakat station wagon versiyonda bagaj hacmi 30 litre artarak 617 litreye yükselmiş. Bu da oldukça etkileyici bir değer. Tabii bu işin piri diyebileceğimiz Skoda, Octavia Combi modelinde 640 litrelik bir bagaj hacmi sunmayı başarıyor.

Yeni Leon’un kokpit bölümüne baktığımızda bizleri ailenin diğer yeni üyelerinde de gördüğümüz bir yapı karşılıyor. Son nesil 10,25 inçlik dijital sürücü ekranıyla birlikte ebatları 8,25 inç ile 10 inç arasında değişen multimedya ekran seçenekleri yine yapının merkezini oluşturuyor. Elbette ki konsolda kullanılan yeni malzemeler ve metalik kaplamalarla birlikte kalite algısı da bir önceki nesle göre daha ileriye taşınmak isteniyor. Burada sürücüleri doğrudan etkileyecek dijital asistanlar da fark yaratacak. Adaptif hız sabitleyici başta olmak üzere yolculuk destek sistemlerini bir araya getirdiğimizde ortaya markasının bu zamana kadar ürettiği en güvenli otomobil modeli çıkıyor. Yeni Leon aynı zamanda SEAT’ın ilk tam kapasiteli bağlanılabilir modeli olduğu da altı çizilen noktaları arasında. Bu deneyimi, geliştirilen mobil uygulama üzerinden elde edilecek veriler üzerinden rahatlıkla fark etmek mümkün olacak.

Leon’u tasarım noktasından önce uzun süredir merakla beklenen motor seçeneklerinden kurcalamaya başlayalım. Beklediğimiz gibi giriş seviyesinde 1.0 litrelik üç silindirli seçenekle gelen yeni model 90 beygir ve 110 beygirlik iki seçenekle tercih edilebiliyor. Bir üst noktada yer alan ve tercih noktasında nispeten daha ileride konumlandırabileceğimiz 1,5 litrelik seçenek ise 130 beygir ve 150 beygirli iki opsiyonla kullanılaca sunulacak. Tercihini dizelden yana kullanmak isteyenler için bu jenerasyonda da devamlılık sağlanacak. 2.0 litrelik TDI motor yine iki farklı seçenek olacak şekilde 115 ve 150 beygirlik iki performans seçeneğine sahip. Son bölümde ise bu jenerasyonu özel kılan şarj edilebilir hibrit ünite var. Pazar payı merakla beklenen bu versiyonda 1,4 litrelik benzinli motor ile işleyiş sağlayan elektrik gücü ortaya yaklaşık 200 beygir güç çıkarıyor. Saf elektrik modunu da beraberinde getirecek olan hibrit seçenekle 60 kilometreye kadar menzil kat etmek mümkün.