Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara kaynak sağlamak için kurulan Wings For Life Vakfı’nın düzenlediği Dünya Koşusu’nda Ford Kuga “Yakalama Aracı”, binlerce kişiyi İzmir sokaklarında bu sosyal sorumluluk projesi için takip etti.

Koşunun Türkiye ayağına bu yıl 6 bin kişi katılım gösterirken, İzmir parkurunda kadınlarda kazanan 39.43 km'lik koşusuyla Meryem Gündoğdu oldu. Erkeklerde ise 57.51 km'lik koşusuyla Veysi Aslan birinciliği elde etti. İzmir'de bugüne kadar yapılmış en kalabalık koşular arasında yer alan Wings for Life World Run'a, 7'den 70'e binlerce insan yoğun ilgi gösterdi. Yarışta bu yıl kazananları Ford Kuga’nın direksiyonunda bulunan Türkiye Ralli Şampiyonu Red Bull sporcusu Yağız Avcı birincileri belirledi.

Üstelik, yeni Ford Kuga bu yıl etkinliğe katılan 100’e yakın Ford Otosan çalışanını da yakaladı. Wings for Life World Run için geliştirilmiş özel izleme teknolojisiyle donatılan “Ford Kuga Yakalama Aracı” birincileri belirlerken, katılımcının yerel ve küresel sıralaması koşma süresine göre değil yakalama aracına yakalanana kadar kat ettiği mesafeye göre belirlendi. Dünyanın en büyük yardım koşularından biri olarak değerlendirilen Wings For Life Dünya Koşusu’na 24 ülkeden 155 bin kişi katılım gösterdi.

Böylesi anlamlı bir organizasyonu desteklemekten mutluluk duyduklarını belirten Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, şunları söyledi:

“Ford Otosan olarak; hem kurumsal çalışmalarımız hem de çalışanlarımızın gönüllü katılımıyla; eğitim, sağlık, kültür-sanat ve spor gibi birçok alanda çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda ana sponsorluğunu üstlendiğimiz Wings for Life World Run organizasyonunu 2 yıldır desteklemeye devam ediyoruz. Bu yıl koşuya 100’e yakın Ford Otosan çalışanımızın gönüllü katılımıyla desteğimizi daha da büyüttük. Kazananları ise her yıl olduğu gibi yine Ford Kuga ‘Yakalama Aracı’ ile belirledik. Dünyada ilk ve tek olan konseptiyle, bu değerli organizasyonun Türkiye’deki en önemli destekçisi olmaya devam edeceğiz”

 

Birinciyi yine Ford Kuga belirledi

Tüm dünya ile aynı anda başlayan Wings for Life World Run, İzmir sokaklarında 14:00’da başladı ve koşucularının başlamasından 30 dakika sonra, Ford Kuga “Yakalama Aracı” tam olarak 15 km/s hızla hareket etti. En önemli özelliği, sabit bir bitiş çizgisinin olmaması olan Wings For Life World Run’da yarışa katılan koşucuları yakalamak için başlangıçtan yarım saat sonra harekete geçen Ford Kuga, son yarışmacıyı da geçtiğinde yarış sona erdi. Küresel Yarış Kontrolü teknolojisi yardımıyla bütün sürücülerin tam olarak aynı anda hızlanması sağlanırken, Ford Kuga aracın yanından geçtiği her koşucu için yarış bitmiş oldu. Türkiye bu yıl katılımcı sayısıyla, dünya genelinde organizasyona katılan 24 ülke arasında 4.'cü oldu. Bu yıl 6.9 milyon Euro bağışın toplandığı etkinlikte, geçtiğimiz üç yılda toplam 17.8 milyon Euro bağış toplanmıştı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da organizasyonun katılım ücretlerinden elde edilen tüm gelir omurilik zedelenmelerini tedavilere yönelik araştırmalarda kullanılacak.