Karsan’ın hissedarları arasında olduğu MaaS Global, farklı ulaşım çözümlerini bir arada sunan yenilikçi bir ulaşım platformu oluşturmak üzere kuruldu. Şirket, ‘Whim’ adı verilen dijital uygulaması üzerinden müşterilerin ulaşım ihtiyaçlarına göre belirlenmiş toplu taşıma, e-taksi çağırma ve otomobil kiralama hizmetlerini kapsayan aylık bir abonelik paketi satın almalarını sağlıyor. Şu an için Helsinki’de faal olan uygulamanın kapsama alanının bu yıl Avrupa’nın en önemli üç kentinde daha devreye alınması ve devamında ise dünyanın dört bir yanındaki kentlere yaygınlaşması planlanıyor. Sadece bireylere trafikte kaybettikleri zamanı geri kazandırmakla sınırlı kalmayan bir vizyon ortaya koyan MaaS Global, aynı zamanda otonom sürüş özelliğine sahip araçları, daha az bireysel otomobil kullanımı ve daha temiz kentleri de içeren hedefleriyle de ön plana çıkıyor.

Karsan CEO’su Okan Baş, “Önemli hissedarlarından biri olduğumuz MaaS Global, dünyanın bu alanda faaliyet gösteren ilk şirketi olmasıyla dikkat çekerken, ulaşım sistemini çok daha etkin hale getirmeyi hedefleyen bu oluşumunun tetikleyicilerinden ve uygulamaya konmasında etkin ana oyunculardan biri olan Karsan da bu şirkete tüm dünyada yine ilk yatırım yapan otomotiv şirketi olmasıyla ön plana çıkıyor. MaaS’ın ardında yatan temel fikir, bireylerin günlük mobilite ihtiyaçlarını kullandıkça ödemeyi tek seferlik veya aylık abonelik çözümü ile bir uygulama üzerinden tesis etmek.  dedi.

MaaS Global CEO’su ve Kurucusu Hietanen: “Mobiliteye bugüne kadar hep yanlış bakış açısıyla baktık”

Helsinki merkezli start-up MaaS Global'in CEO'su ve kurucusu Sampo Hietanen, MaaS'ı servis olarak Mobilite (Mobility as a Service) alanında dünyanın ilk şirketi olarak konumlandırmasıyla dikkat çekiyor. Sistemin zaman kazandırma noktasında tüketiciye çok büyük fayda sağladığını ifade eden Sampo Hietanen: “MaaS Global’in Whim uygulamasıyla kullanıcılarımıza otobüslerden trenlere, tramvaylara, taksilere ve hatta kiralık otomobillere kadar her türlü ulaşım ihtiyacını çözme yolu sunuyoruz. Sistemimiz ay içerisinde gerçekleştirilecek her bir seyahati kapıdan-kapıya şeklinde kapsıyor.