Brisa’nın markası Lassa tarafından uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek üzere 2011 yılında hayata geçirilen “Yola Sağlam Çık” adlı sosyal sorumluluk projesinin 2015 yılı Türkiye turu tamamlandı. “Yola Sağlam Çık” trafik emniyeti için şoförlerin sağlığına dikkat çeken ilk ve tek proje olarak dikkat çekiyor. Projede görevli beslenme uzmanı ve spor eğitmeni, Mayıs ve Haziran aylarında 32 şehirde 44 noktayı ziyaret ederek 5501 uzun yol şoförüne ulaştı. Beslenme ve sporun emniyetli sürüşe etkileri konusunda bilgi verip önerilerde bulundu. Lassa projedeki beşinci yılıyla birlikte toplam 17 bin 282 uzun yol şoförüne sağlıklı yaşam ve trafik güvenliği konusunda danışmanlık sağlamış oldu.

Uzun yol sürücüleri sağlık riski altında

Lassa “Yola Sağlam Çık” projesi sonucunda elde edilen veriler görüşülen sürücülerin %70-75’inin fazla kilolu olduğunu; öte yandan öğün atlayan, aşırı şeker ve yağ tüketen, uzun saatler çalıştıkları için egzersiz yapmaya fırsat bulamayan sürücülerin tansiyon, şeker ve kan değerlerinin yükseldiğini ortaya koyuyor. Bölgesel olarak sürücülerde görülen hastalıklar değişiklik gösterse de az su tüketiminin neden olduğu mide ve böbrek problemleriyle beraber düzensiz ve yanlış beslenme sonucu kolesterol ve tansiyon problemleri, baş gösteriyor.

Yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsizlikle birleştiğinde birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, trafik güvenliğini de tehlikeye atıyor. Hareketsizlik nedeniyle sık sık kramplar, boyun ve bel tutulması gibi sorunlar yaşayan uzun yol şoförleri, kas-sinir koordinasyonunda güçlük çektikleri için kaza riski artıyor. Öte yandan yanlış beslenme neticesinde ani düşen kan şekeriyle gelen uyku hali ve ağır yiyecekler tüketilmesinden kaynaklanan hazımsızlık gibi sorunlar da trafikte dikkat dağınıklığına yol açıyor.

Uzmanlardan uzun yol sürücülerine tavsiyeler

Proje kapsamında uzun yol sürücüleriyle birebir görüşmeler yapan Lassa “Yola Sağlam Çık” ekibi, fiziksel sorunların önüne geçebilmek adına sürücülere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Spor eğitmeni sabah uyanıldığında küçük egzersiz hareketleriyle kasları esnetmenin ve uzun yoldayken 2-4 saatte bir mola vererek yürüyüş ve açma-germe hareketleriyle kasların kasılmasını önlemenin önemine vurgu yaptı. Beslenme uzmanı ise aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmasının altını çizdi. Bunların yerine daha hafif ve besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Şoförlere kahvaltı yapmadan yola çıkmamalarını, öğle öğünü için araçlarında aperatif bulundurmalarını, yemekleri 1,5-2 porsiyon yerine 1 porsiyona indirmelerini, bol su içmelerini, şeker kullanmamalarını, ara öğün almalarını, atıştırmalık olarak badem, ceviz içi ve fındık taşımalarını, sıcak aylarda su ve tuz kaybına karşın ayran içmelerini tavsiye etti.

Anket sonuçları uzun yol sürücülerinin tercihlerini ortaya koydu

5501 uzun yol şoförüyle görüşülen projede ayrıca 2882 kişi Lassa’nın geleneksel anketine katıldı. 2015 yılı anket sonuçları sürücülerin tercihlerini ve şikayetlerini ortaya koydu. 2013 yılında yapılan ankete kıyasla sürücülerin çalışma ortalaması bir saat kısalmış durumda. 2013’te günde 10 saat çalışan sürücüler 2015’te 9 saat çalıştığını belirtti. Uzun yol şoförlerinin en sevdiği sanatçılar sıralamasında 2013 yılında da birinci sırada yer alan İbrahim Tatlıses, 2015 yılında %43’lük oranla liderliği elde etti. Onu Orhan Gencebay ve Sibel Can takip etti. 2013-2015 yılları arasında Galatasaraylıların oranı aynı kalırken Fenerbahçeliler %24’ten %28’e yükseldi. Beşiktaşlılar ise bir puan artışla %13’lük dilimi oluşturdu. Şoförlerin en sevdiği yemek ise kuru fasulye ve et ürünleri oldu. Uzun yol şoförlerinin %65’i trafikte hatalı araç kullananların kendilerini sinirlendirdiğini belirtti.

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman projeyi şöyle değerlendirdi:

“Lassa markamızla hayata geçirdiğimiz Yola Sağlam Çık projemizle son beş yıldır uzun yol sürücülerine yüz yüze ulaşarak, günlük hayatları içinde bir mola almalarını, trafikte sağlıkla ve emniyetle ilerlemeleri için kendilerine bilgi sağlamayı hedefliyoruz. Projemiz ile Türkiye’yi yaygın bir rota ile geziyoruz. 2015 yılında 32 ili ziyaret ettik. Yaptığımız görüşmeler ve anketler sürücülerin sağlık sorunlarından şikayetçi olduğunu ortaya koyuyor. Sürücülerle dengeli bir beslenmenin nasıl olması gerektiğini, basit kültür-fizik hareketleriyle yaşam kalitelerini nasıl yükseltebileceklerini ve trafikte daha sağlıklı yol alabileceklerini paylaştık. Ağır çalışma koşulları altında ülkemize hizmet eden uzun yol şoförlerimize sağlıklı yaşam ve trafik güvenliği konularında danışmanlık sağlamaktan gurur duyuyoruz.”