Mercedes ve Bosch'tan sürücüsüz taksi teknolojisi

Dünya teknoloji devi Bosch ve Mercedes'in ortak ürünü olan sürücüsüz taksi teknolojisi için geri sayım başlıyor.
Bu haber 1155 kere okunmuş.06 Nisan 2017, Perşembe - 09:36

Otomobil üreticileri ve tedarikçiler ortaklığıyla geliştirilen otonom sürüş teknolojilerinin yollara çıkması için geri sayım devam ederken, teknolojiyi ilk olarak kullanıma sunma yarışı da son sürat devam ediyor. Bu alanda ortaklığa giden üreticilerden olan Mercedes-Benz ve Bosch geçtiğimiz dönemde ortaklıklarını açıklamıştı. Halihazırda tamamiyle otonom yapıda olan dördüncü seviye ve sürücüye ihtiyaç duymayan beşinci seviye teknolojileri için geliştirme sürecini yürüten ekip bu teknolojiyi Mercedes modellerinde kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi konumunda olan Bosch ile yapılan ortaklıkla birlikte sürücüsüz otomobil hayallerine bir adım daha yaklaşan Mercedes cephesiyse artık teknolojiyi kullanıma sunmak için sabırsızlanıyor. Önümüzdeki on yıl içerisine sürücüsüz taksileriyle hizmet vermek isteyen Mercedes cephesi bu taksilerin akıllı cihazlar üzerinden çağırılmasını sağlayan bir de uygulama geliştirme sürecini yürütüyor. Markanın 2015 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği F015 üzerinden geliştirilen sürücüsüz taksi projesinde araçların en az 200 kilometre bandında bir menzil değeriyle hizmet vermesi bekleniyor. Yetkililerin tamamlanır tamamlanmaz kullanıma sunmak istediği sürücüsüz taksiler için “Mümkün olan en erken sürede hazır olacak.” şekilde yaptığı açıklama da bu alanda ne kadar istekli olduklarının bir diğer kanıtı. Sistemde taksi hizmetinin yanı sıra araç paylaşım altyapısının da yer alması, geliştirilen uygulamayla birlikte kullanıcıların kiralamak istediği aracı da çağırabilecek olması da oldukça önemli detaylardan. Mercedes-Bosch ortaklığının sürücüsüz taksi prototipi önümüzdeki yıl içerisinde tanıtılacak.

Etiketler: otomobil   mercedes   bosch   sürücüsüz   otomobil   taksi   araba   uygulama   android   ios   haber   haberler   haberi