2017 yılında AB emisyon standartlarına uygun dizel motor üreten ilk marka olacak olan Mercedes, tamamen yenileştirilmiş dizel ailesi ile karşımıza çıkacak.

Bu başarı, yeni kademeli yanma odacıkları ve daha da geliştirilmiş egzoz gazı resirkülasyonunu kapsayan entegre teknoloji yaklaşımıyla elde edildi. Yeni motor tasarımı bütün egzoz gazı resirkülasyonu bileşenlerinin önceden olduğu gibi otomobil zemininin altı yerine doğrudan motorda konumlandırılmasına imkan veriyor. Bu da ortam ısısı ve sürüş stilinden büyük ölçüde bağımsız olarak sistemin genel etkinliğini geliştiriyor. 

Tamamen yeni geliştirilmiş dört silindirli dizel motor OM 654’ün piyasaya çıkışı yeni E-Serisi modeli içinde olacak. E 220 d artık 100 kilometrede sadece 3.9 litre yakıt harcıyor (NEDC döngüsüne göre), çıkış gücü ise selefinden daha yüksek (125 kW/170 hp’den 143 kw/195 hp’ye). CO2 emisyonu ise kilometrede 102 gram. 

Yeni 4 silindirli motor, tüm Mercedes-Benz binek otomobil ve ticari araç portfolyosuna uygulanacak modüler motor ailesinin ilk üyesi. Farklı güç çıkışı seçenekleri planlanıyor, bunun yanı sıra önden çekişli, arkadan çekişli ve dört çekişli sürüş sistemleri bulunan otomobillerde boylamasına ve çapraz motor yerleşimi uygulanacak. Bu şekilde, Mercedes-Benz 2019’a kadar Avrupa’daki bütün dizel otomobillerini SCR teknolojili yeni nesil motorlarla donatmış olacak.

Ar-Ge’den sorumlu Daimler Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr Thomas Weber, yeni motorlarla ilgili şu açıklamada bulundu: “Müşteri güveni bizim için çok önemli ve çevreye karşı sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyoruz. Bu yüzden beş yıl önce dizel teknolojisinin daha da geliştirilmesine yatırım yapma kararı aldık. Benzinli motorlarımız da sürekli daha verimli ve çevre dostu yapmak için çabalıyoruz. Yüksek teknolojili yanmalı motorlar, elektrikli otomobillerin piyasada çoğunluğu elde edeceği döneme kadar, kişisel ulaşımın belkemiğini oluşturmaya devam edecek. Bu yüzden hem gelecekte çıkartacağımız hem de şu an piyasada olan otomobillerimizde yakıt tüketimini ve emisyonları iyileştirmek için 3 milyar euro civarı yatırım yapıyoruz”.