1916’da Monroe, Michigan’da tamirci ve girişimci August F. Meyer tarafından kurulduğunda ilk otomobiller için lastik pompası üretimi yapan ve sonrasında adı Monroe Auto Equipment Company olarak değiştirilen şirket, ortak olarak katılan Dodge marka otomobillerin bayii Charles S. McIntyre’ın otomotiv endüstrisini iyi bilmesi sayesinde hidrolik kriko talebini kısa sürede arttırmayı başardı. 1926 yılında daha büyük iş fırsatı olarak gördükleri sürücünün konfor ve güvenliğine odaklanan Meyer ve McIntyre, aynı yıl ilk darbe emiciyi piyasaya sürüldü.

Dünyanın birçok noktasında Monroe ürünleri temin edilebiliyor. 1964 yılında faaliyetlerini Avrupa’ya taşıyan Monroe Auto Equipment, 1972’de Japonya’ya, Avusturalya ve Meksika’ya, 1974’de Güney Amerika’ya ve 1975’te Kanada’ya açıldı. 1977 yılında Tenneco tarafından satın alındıktan sonra binek otomobil, otobüs-kamyon ve diğer gruplarda en bilinen Monroe inovasyonları ile gelişimine devam etti. Monroe, 1982’de ilk gaz-basınçlı amortisörleri, 1999’da komple amortisör seti ve 2011’de Monroe OESpectrum amortisörlerini piyasaya sürdü.

Yenileme piyasasındaki üstünlüğüne ek olarak Tenneco, dünyanın en büyük orijinal ekipman sürüş kontrol sistemleri, süspansiyon sistemleri ve komponentleri üreticisidir. Devrim yaratan Monroe Akıllı Süspansiyon, Tenneco’nun elektronik süspansiyon teknolojilerindeki geniş ürün yelpazesi ile bir çok araç üreticisine kendi özel istekleri doğrultusunda yüksek seviye güvenlik ve konfor beklentilerini karşılayan seçenekler sunuyor.

Global Yenileme Piyasası Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Joe Pomaranski konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yenileme piyasasına sunulan her yeni Monroe buluşu, sürücülere daha kontrollü bir sürüş sağlamak için piyasada rol üstlenen sadık partnerlerimizden, perakendeci ve kabiliyetli servis ustalarına kadar geniş bir kitle tarafından desteklenmiştir. Bu aynı zamanda her Monroe ürününün otomotiv endüstrisindeki birleştirici rolünü işaret etmektedir” dedi.

Gelişen Piyasalar, Türkiye ve Güney Avrupa Satış ve Pazarlama Direktörü Fabio Fazio ise, ‘İnovasyon ve kalite ile 1916’dan bugüne’  teması ile markanın 100’üncü yıl kutlamalarında geçmişe olduğu kadar geleceğe de odaklanıldığını belirtti.