Çin'in ardından virüsün merkezlerinden olan Avrupa'da birçok ülkede serbest dolaşım yasaklanırken, alınan katı tedbirler hayatın her alanına yansımaya başladı. Daha sonra salgının merkezi haline gelen ABD'de de durum giderek ciddiyetini artırıyor. Küresel piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal riskler, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan olumsuz etkiler ve salgınla mücadele tedbirlerinin iç talebe etkileri ülke ekonomilerini zor durumda bırakıyor. Özellikle otomotiv sektörü salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Salgının Türkiye'de de görülmesiyle tüm sektörler, azami hassasiyetle yürütülmesi gereken bir sürece girerken, ekonominin ve ihracatın lokomotifi olan otomotiv sektöründe de salgına karşı bazı tedbirler alındı. Bu kapsamda neredeyse otomotiv üreticilerinin tamamı faaliyetlerini bir süreliğine durdurma kararı aldı.

Türkiye’de üretime dönenler

Mercedes-Benz Türk, Honda, Hyundai Assan, Ford Otosan ve Karsan üretime başlıyor. Mart ayı ortalarında alınan bu kararla otomotiv üretimi durma noktasına geldi. Bazı firmalar yaşanan süreci yakın takip ederek ve gerekli tedbirleri alarak fabrikaların kapılarını açmaya başlarken, bazıları ise süreyi uzatıyor. Kovid-19'un etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, üretim faaliyetlerine 30 Mart tarihinden başlamak üzere 9 gün süreyle ara verildiğini duyuran Anadolu Isuzu, daha az çalışan ve alınan tedbirlerle 14 Nisan'da üretime yeniden başlandığını açıkladı.  Merceses-Benz Türk, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiler doğrultusunda, gerekli tüm tedbirleri alarak ve gelişmeleri yakından takip ederek, 20 Nisan'da Hoşdere Otobüs Fabrikası ve 24 Nisan'da da Aksaray Kamyon Fabrikası'nda faaliyetlerine tekrar başlayacak. Honda Türkiye ise gerekli tüm tedbirler alarak 20 Nisan’da Kocaeli Şekerpınar’daki fabrikasında faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurdu.  Hyundai Assan da İzmit'teki fabrikasında üretim faaliyetlerinin 20 Nisan'da başlayacağı bildirildi. Karsan Otomotiv de 20 Nisan itibarıyla bazı üretim birimlerinde minimum çalışan sayısıyla ve resmi makamlarca önerilen tedbirlere uyularak üretime kısmi olarak başlanmasına karar verildiğini duyurdu. Ford Otosan ise üretime verdiği arayı, Ford Avrupa'nın Kovid-19 salgınının yayılımına paralel olarak aldığı kararlar doğrultusunda devam ettirme kararı aldı.  Şirketten yapılan açıklamada, üretim arasının mevcut koşullara bağlı olarak 27 Nisan'a kadar devam edeceği bilgisi verildi. Otokar, Türk Traktör ve MAN Türkiye'nin de nisan ayı içerisinde üretime başlayabileceği tahmin ediliyor.

Mayısın ilk haftası diğer markalar da üretime başlayabilir

Otomotiv sektöründe, bazı markalar ise fabrikaların kapılarını mayıs ayında açmayı planlıyor.  Tofaş ve Toyota yeniden üretime başlama süresini mayıs ayının ilk haftası olarak açıkladı.  Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, üretime başlama tarihini 4 Mayıs'a uzattırken,  daha önce üretime başlama tarihini 27 Nisan olarak belirleyen Toyota da koronavirüs arasını 4 Mayıs'a kadar uzattı.  Bursa'da üretim yapan Renault ise 26 Mart tarihinden itibaren üretime kademeli olarak ara verdi. Ancak üretimin ne zaman başlayacağına ilişkin kesin bir tarih henüz paylaşılmadı.