Otomotiv  Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, sektörünün geçen yıla göre satış adetlerinde kayıplar yaşadığını belirterek, "Özellikle temmuz ayında satışlar geçen yılın temmuz ayı satışlarının yüzde 30 altında kaldı. Buradaki düşüşü dengelemek için faiz indiriminin otomotiv  sektörü için de son derece gerekli olduğunu düşünüyorum." dedi.

Türkiye'de 15 yaş üstü 4 milyon aracın yollarda olduğunu belirten Gülan, şunları kaydetti:

"Gerek insanlarımızın hayatını korumak gerekse bu eski araçların çevreye verdiği zararları azaltabilmek amacıyla tüketicilerin yeni araçlara sahip olma imkanlarını artırmamız gerekiyor. Ayrıca bu araçların bakım-onarım maliyetleri ve yüksek yakıt tüketimlerini de düşündüğümüzde araç sahibi olmak isteyenlerin daha uzun vadelerde ve uygun faizlerde kredi kullanımını sağlamak büyük önem taşıyor."

"Faiz indirimiyle otomotiv sektörü ivme yakalar"

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise otomobil alımında kredi kullanımının hala en çok tercih edilen yöntem olduğuna işaret ederek, faiz oranlarındaki düşüş ve artışların otomotiv  sektörü için önemli olduğunu söyledi. Bozkurt, "Konut kredisi faizlerinde indirim kararı alınmasının ardından otomobil kredilerinde de bir indirim olması sektörü olumlu etkileyecektir. Kredi faiz oranlarına yansıyacak muhtemel düşüşlerle birlikte otomotiv  sektörünün bir ivme yakalayacağını öngörüyorum. Faizlerin geri çekilmesiyle birlikte satışların kademeli olarak artış göstermesini bekliyorum." dedi.

"Satışlarda en önemli iki etken döviz kurları ve kredi faiz oranları"

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker de bir süredir üst üste yaşanan olumsuz durumlar nedeniyle sıkıntılı bir dönemden geçildiğini, ancak zamanında alınan önlemlerle istikrarın ve sürdürülebilir ilerlemenin sağlandığını ifade etti.

Gelişmeleri çok olumlu karşıladıklarını belirten Göker, "Konut kredisi için sunulan çözümlerin etkileri hemen görülmeye başlandı. Benzer bir indirim otomotiv   kredilerinde de yapılırsa bunun satışlara çok önemli katkısı olacaktır." dedi.

 "Faizlerde psikolojik sınır yüzde 1'in altı"

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök ise otomotiv  markaları olarak bir yandan ürün ve fiyat kampanyaları sunarken, diğer yandan finansman kampanyaları ile satışlarını desteklemeye çalıştıklarını ifade etti. Özkök, şöyle konuştu:

"Mevcut şartlarda 50 bin liraya kadar araçlarda yüzde 30 peşinat zorunluluğu var, en fazla 48 aya kadar kredi kullanılabiliyor. 50 bin lira üzerinde ise peşinat zorunluluğu yüzde 50'ye çıkıyor. Peşinat seviyesinin aşağı çekilmesi ve kredi faizlerinin düşmesi, özellikle de psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına inmesi tüketicinin araç alımını kolaylaştıracaktır. Markalar da bu faiz indirimini destekleyecek şekilde daha çekici kampanyalar sunacaktır. Şu anda kimsenin amacı fırsattan faydalanıp kar maksimizasyonu olmamalı. Zor bir dönemden geçiyoruz. Amacımız bu dönemi en hızlı şekilde geçip ekonomiye olan güvenin artmasını ve ticaretin çarklarının yeniden hızlı bir şekilde dönmesini sağlamak olmalıdır."