Honda’nın 1972 yılından bu yana ürettiği modeli olan Civic, 10. Nesli ile karşımızda. Aradan geçen 44 yılın ardından Honda Civic, sınıfına farklı bir tasarım anlayışı getirmeyi başardı. 4 kapılı Coupe görümündeki Civic, tanıtıldığı ilk günden bu yana ülkemizde merakla beklenen bir model olmayı da başardı. Bunda en büyük etken ise fabrikasyon olarak sunulan LPG sistemi ve sınıfındaki çoğu araçtan daha iyi sürüş dinamikleri. 

Peki yeni Civic yeni tasarımı ile ülkemizde başarılı satış rakamlarına ulaşabilecek mi? Yeni Civic, daha keskin hatları, sert görünen tasarımı ile hemen ayırt edilebiliyor. LED teknolojisine sahip olan farlar, araca karakteristik bir görüntü katıyor. İki farın arasında yer alan, krom çıta ise araca elit görüntü katmayı amaçlamış. Alçalan yüksekliği nedeniyle daha dinamik görünen araç, yandan bakıldığında ise bir sedandan çok hatchback gibi görünüyor. Arka tasarımda ise C formlu stop lambaları sizi karşılıyor. Aracın keskin hatları ile birleşen stop lambaları, büyük yapısı nedeniyle aracın dinamik görüntüsünü biraz bozuyor. 

İç mekanda ise Honda’nın yeni tasarım anlayışı sizi karşılıyor. İlk olarak HR-V’de gördüğümüz iç mekan, Civic’te biraz daha güncellenmiş haliyle karşımıza çıkıyor. 7 inç boyutundaki dokunmatik ekran artık sonradan eklenmiş gibi durmuyor. Konsol aynı bütünlük sağlayan sistem, direksiyon üstündeki tuşlar dışında hiç bir fiziksel tuş içermiyor. Dokunmatik hassasiyeti, çalışma hızı olarak kullanıcısını tatmin eden sistem, alışması kolay arayüze sahip. İç mekanda, malzeme kalitesi eski modeline göre biraz daha yükselen Civic, dış tasarımı nedeniyle daha fazla beklenti içine girmenize neden oluyor. Fakat beklendiğinden sade tasarlanan iç mekan, biraz hayal kırıklığına neden olabiliyor. 3 parçadan oluşan yeni elektronik göstergeler, gece sürüşlerinde eski modeller gibi gözünüzü yormuyor.

LPG Şart!

Honda, Civic’te bir sürü yenilik yapmasına rağmen, hala bir sürü eksiğe sahip. Bunların en başında ise artık çoğu otomobilde standart olarak sunulan, şehir içi çarpışma önleyici, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi aktif güvenlik donanımlarına sahip değil. Opsiyonel olarak da sunulmaması ise bizi biraz şaşırttı. Ülkemizde tek motor seçeneği ile sunulan Civic, 8. Neslinden bu yana kullandığı motor ile bizleri karşılıyor. 1.6 litre olan atmosferik motor 125 HP güç ve 152 Nm tork üretiyor. Bu gücü CVT şanzıman ile tekerleklerine ileten Civic, şanzımanın gücü baltalaması nedeniyle eski modeline göre daha güçsüz hissettiriyor. Motor ve şanzımanın karakteri nedeniyle, yüksek tüketim değerlerine ulaşıyorsunuz. 9.7 litre ortalama tüketim gerçekleştiren test aracımız, keşke LPG’li olsaydı dedirtti. Honda’da ülkemizdeki yakıt fiyatlarını düşünmüş olacak ki. Yeni Civic’te de fabrikasyon LPG’li olarak üretiyor. Bu sayede tl bazında daha düşük tüketim sergileyen Civic, ülkemizde Honda kullanıcılarının mutlu olmasını sağlıyor.

Gerçekten yeni mi ?

Honda Civic, büyümüş ve daha güncel bir görünüme kavuşmuş. Yeni Civic, Honda’nın Global Compact Car Platform adını verdiği yeni bir platform üzerinde şekillendirildi. Honda’nın tüm yeni modellerinde kullanılacak olan bu platform, Honda Civic’te bir önceki versiyonundan farksız hissettiriyor. Yol tutuş konusunda sınıfında başları çeken otomobil, rijit yapısı ve orta sertlikteki süspansiyonları ile virajlara korkmadan girmenizi sağlıyor. Keskin direksiyon sistemi ise biraz hissiz kalıyor. Bütün bu teknik detayları bir araya getirdiğimizde ise yeni Civic, bir önceki versiyonundan farksız görünüyor. 2016 yılında 78.350 TL olan başlangıç fiyatı, test aracımız gibi en üst donanımda 99.100 TL’ye çıkabiliyor. 

 

Honda Civic Teknik Özellikler

Motor:  1597 cc, 4 silindirli turbo benzinli

 

Gücü: 125 HP @ 6500 d/d

Tork: 152 Nm @ 4300 d/d

Şanzıman: CVT

Maksimum hız: 196 km/s

0-100 km/s hızlanma: 11.6 sn

Ortalama tüketim: 6.7 lt/100 km

Bagaj hacmi: 519 lt

Ağırlık: 1322 kg

Fiyat: 99.100 TL