Tesla Motors, daha önce yaptığı duyurularda yeni Autopilot sürümünü yayınlayacağını duyurmuştu. Şirket bu sözünü tuttu ve ABD saatiyle 1 Ocak'ın ilk saatlerinden itibaren yeni güncellemeyi yayınlamaya başladı.
 
Gelen bilgilere göre ve daha önce Elon Musk'ın yaptığı açıklamaya göre bu güncelleme ilk aşamada 1000 adet kullanıcıya verildi. Bu küçük dağıtımdan sonra hiçbir sorun olmadığı görülürse sonraki haftadan itibaren geriye kalan kullanıcılara verilecek.
 
Bu yeni sürümde Trafiğe Dayalı Cruise Control, Ön Çarpışma Uyarısı ve Otomatik Direksiyon İdaresi özellikleri geliyor. Şirket, bu yeni özelliklerin sadece bir başlangıç olduğunu dile getiriyor. Yani ileride çok daha çeşitli özellikler verilecek. Ayrıca Otomatik Direksiyon İdaresi özelliğinin şimdilik Beta seviyesinde olduğunu ve sadece düşük hızlarda aktive edilebildiğini hatırlatalım. 
 
CEO Elon Musk'ın açıklamalarına göre Tesla, her birkaç ayda bir yeni özellikler ekleyerek yılın sonuna doğru "tamamen otonom sürüş" özelliğine ulaşmayı hedefliyor. Şimdiye kadar verdikleri sözleri pek geciktirmedikleri göz önüne alınırsa bu açıklamalar da ciddiye alınabilir.
 
Yeni sürümle birlikte gelen özelliklere değinecek olursak:
Trafiğe Dayalı Cruise Control: Bu özellik aktive edildiğinde, Tesla, öndeki araca göre hızını otomatik olarak ayarlıyor.
Ön Çarpışma Uyarısı: Bu özellik aktifken,Tesla'nın önüne bir nesne, yaya vs. çıkarsa ya da hareketli bir nesneyle (mesela başka bir otomobil) çarpışma gerçekleşeceği hesaplanırsa, Tesla sürücüyü uyarıyor.
Otomatik Direksiyon İdaresi: Bu özellik şimdilik sadece düşük hızda ve izin verilen otoyollarda aktive edilebiliyor. Aktifken, aracınızın aynı şeritten devam etmesi gibi çeşit konularda sürücüye yardımcı oluyor.