Ford Mondeo’yu daha önce sayfalarımıza konuk etmiştik. Bu yüzden araçla ilgili sadece kısa bir hatırlatma yeterli olacaktır... Beşinci nesliyle çok daha iddialı bir hal alan Mondeo, hem inceltilen ön far grubu hem de LED teknolojisine sahip stop lambalarıyla ve keskinleşen hatlarıyla daha sportif bir görünüme sahip.

Önden bakıldığında Mustang modelini andıran araçta artık Ford’un karakteristik özelliklerinden biri haline gelen altıgen formlu ön panjur dikkat çekiyor. Biraz alçalması dışında boyutlarında pek bir değişiklik olmayan araçta en büyük değişim iç mekanda yaşanmış. 

Yeni bir direksiyona, gösterge paneline ve orta konsola sahip olan model çok daha modernleşmiş. Dijital gösterge paneli hem okunaklı hem de buradan araçla ilgili bilgi almak artık daha kolay. Yeni üç kollu direksiyon simidi de hem ele oldukça iyi oturuyor, hem de üzerindeki düğmelerle müzik veya telefonunuzu kontrol etmeniz çok daha kolaylaştırılmış. Orta konsolundaki tuş kalabalığından da kurtulan Mondeo’da birçok kontrol, buradaki 8 inçlik dokunmatik ekrandan yapılabilir hale gelmiş. Küçük eşya gözleri bakımından da cömert olan araçta iç mekan kalitesi de yeterli seviyede.

Peki aracımızda neler farklı? En başta Teknoloji Paketi, yani şerit takip sistemi, şeritte kalma asistanı, aktif şehiriçi güvenlik sistemi gibi güvenlik önlemleri ve otomatik park asistanı… Bunlara ek olarak Dinamik LED Farlar ve 18 inçlik alüminyum jantlar da bulunuyorlar. Ancak farlar için 8.605 TL, jantlar için de 2.590 TL’lik bir fark ödemeniz gerekiyor…

Aracımızın kaputunun altında da modelin en güçlü motoru yer alıyor. 2.0 litrelik bu dizel ünite 180 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Gaza ve direksiyona verdiği hızlı tepkilerle sürücüsüne keyifli anlar yaşatabilen araç, sunduğu geniş alanlar ile yolcusunu da mutlu etmeyi başarıyor. Sert olan süspansiyon sistemi içeriyi biraz sarssa da bu pek de hissedilmiyor ve aracın iyi ses yalıtımı sayesinde genel anlamda konforlu sürüşler de yaşanıyor.

Yakıt tüketimi konusunda da cimri olan araçla testimiz esnasında elde ettiğimiz 6.8 litrelik yakıt tüketim değeri de bizi mutlu etti açıkçası… Ancak test aracımız gibi bir araç istiyorsanız 210 bin TL civarı bir değeri gözden çıkartmanız gerekiyor ki diğer rakiplerinin benzer motor ve donanım özelliklerine sahip versiyonları göz önünde bulndurduğumuzda, bu fiyatla aracın rekabet etmesi zor görünüyor...

 

Teknik Veriler:

Motor: 4 silindirli 1997 cc turbo dizel

Beygir gücü: 180 HP @ 3500 d/d

Tork: 400 Nm  @ 2000 d/d

Şanzıman: 6 ileri otomatik

Maksimum hız: 223 km/s

0-100 km/s hızlanma: 8.6 sn

Ortalama tüketim:  4.8 Lt / 100 km

Bagaj Hacmi: 429 Lt

Ağırlık: 1587

Fiyat: 215.155 TL