Türkiiye’nin 2011 yılında 250 milyon Euro’luk çok büyük bir yatırımı nasıl elinin tersiyle ittiğini, 5 yıl sonra Polonya’nın Varşova şehrinde çok net bir şekilde anlaşıldı. Japon otomotiv devi Toyota’nın yeni nesil hafif ticari araç modeli ‘Proace’nin test sürüşü 2011 yılında kaçan büyük fırsatı gözler önüne serdi. Yapılan işbirliği sonrası PSA Peugeot Citroen Grubu tarafından Fransa’da Toyota için üretilen bu yeni modelin aslında 2011 yılında Türkiye’de üretilmesinin yolunu açacak gelişmeler yaşanmış ancak Maliye Bakanlığı’ndan vize alamamıştı. 2010 yılında Türk yetkililerinin bastırmasıyla Türkiye’yi hafif ticari araç üretimi için yatırım radarına alan Toyota, Fiat Doblo ve Ford Transit Connect sınıfında yer alacak bir model üretimi için ekip kurmuş ve çalışmalara başlamıştı. Toyota, bu projenin pilot uygulaması için de ilk olarak Adapazarı fabrikasında ürettiği Verso’nun ticari araç versiyonunu geliştirmişti. 

Toyota’nın hafif ticari aracını Türkler yerine Fransızlar üretiyor

TİCARİYE BENZEMİYOR
MPV sınıfında yer alan ve boyutları mevcut ticari araç pazarındaki rakiplerine yakın olan Verso’nun ticari versiyonuyla ilgili Avrupa’dan ve Türkiye’de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan tüm tip onay belgeleri alınmış ve üretim başlamıştı. Bu aracın başarılı olması halinde yeni nesil ticari araç projesinin devreye girmesi bekleniyordu. Ancak araç satışa sunulacağına yakın, Maliye Bakanlığı, ‘Bu araç ticariye benzemiyor. Binek versiyonu ile aynı dış görüntüye sahip’ diyerek, Türkiye’de ticari olarak satışına izin vermedi. Üretilen 1000 araç elde kalmış, zararına normal binek vergisiyle satılmıştı. Bu Toyota’nın üst yönetiminde büyük hayal kırıklığı yaratırken, Japonlara alınan kararı izah etmek oldukça zor olmuştu. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, o günlerde zoru başarıp Toyota’yı ikna ettiklerini belirterek, “Ama sonra fırsatı kaçırdık. Toyota, hafif ticari araç projesi için ağırlıklı olarak mühendislerden oluşturulan ekibi dağıttı. Bu ekip tarafından geliştirilerek, Adapazarı’nda üretilmesi planlanan ticari araç projesi askıya alındı” demişti.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEKTİ
Toyota, bu hayal kırıklığı sonrası hafif ticari araç projesini rafa kaldırdı. Ancak Avrupa’da bu pazarın büyümesine sessiz kalamayarak PSA Grubu’yla bir işbirliği yaptı. Bu işbirliğinin sonucu ortaya Fransa’da 3 marka için üretilen hafif ticari araç modeli çıktı. Toyota, PSA Grubu’nun istedikleri geliştirmelerle birlikte ürettikleri araca ‘Proace’ ismini verdi ve yıl sonunda Avrupa’da satışa sunmaya hazırlanıyor. 2017 yılı şubat ayında Türkiye’de satışa sunulacak aracın 3 farklı tipte ‘van’ ve tek tipte binek versiyonu bulunuyor. Ticari aracın 8 koltuklu binek versiyonunun ismi ise Proace ‘Verso’. Toyota Türkiye’nin davetiyle katıldığımız Varşova lansmanı sırasında konuştuğumuz Ali Haydar Bozkurt, 2011 yılında çok büyük bir fırsatın kaçtığını yineleyerek, “O zaman Maliye izin verseydi belki şu an bu araç değil ama başka bir ticari araç modeli Türkiye’de üretiliyor olur. Hem de bu araç yüzde 100 Toyota’nın geliştirip ürettiği model olurdu” dedi.

TİCARİ ARAÇLAR VE C-HR İLE ÇITA 70 BİNE ÇIKTI

TOYOTA Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Hilux’tan sonra 2017 yılı ilk çeyreğinde satışa sunacakları Proace ile hafif ticari araç pazarında daha da güçleneceklerini belirterek, “Efsane Hilux‘la iyi bir geri dönüş yakaladık. Bir önceki Hilux ile 2015 yılında 1600 civarındaki adetlerdeki satışla yılı kapamışken, bu yıl liderliği bırakmayan yeni Hilux 6 bin adetlerde yılı kapatacak.

Şimdi de Proace ile Toyota için yeni olan CDV ve MDV segmentine girmeye hazırız. Bu segmentte de iddiamızı ortaya koyarak tüm beklentileri karşılamayı ve Proace modelleri ile pazarda önemli bir pay almayı hedefliyoruz. Bu yeni modellerimiz Türkiye’deki satışlarımızda da itici güçlerimizden olacaktır. Yeni Hilux’tan sonra, Proace VAN ve Proace VERSO modellerimiz, hafif ticari araç pazarındaki satışlarımızın artmasına da önemli katkı sağlayacaktır. Proace Toyota markasına yeni segmentte yeni müşteri profili kazandıracak. Bu yüzden sorumluluklarımız 2 kat artıyor. 2017 yılının ilk çeyreğinde pazara sunacağımız Proace ile ilk yıl için 2 bin adet satış planlamaktayız. 2017’de Hilux ile ticari araç satışlarımızı 10 bin adede yükseltmek istiyoruz. Bu yılı 55 bin adedin üzerinde 2017 yılını ise hem yeni ticari araçların hem de bu yıl sonunda satışa sunulacak yeni SUV modelimiz C-HR ile 65 bin adedin üzerinde 70 bin civarında kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Etiketler: toyota   otomobil   corolla   ali haydar bozkurt   porace