12 Nisan'da başlayan, trafik sigorta primlerinde büyük indirim sağlayan tavan uygulamasıyla birlikte başlatılan 'onay süreci'nin sigortalama sisteminde 'tıkanıklıklara' neden olduğu belirtildi.

Sorunu dile getiren Tüketici Sorunları Derneği (TSD) Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay, "Uygulama araç sahiplerine iyi bir indirim sağlandı, bu çok iyi ancak uygulama ile birlikte bir takım aksaklıklar ve düzeltilmesi gereken sorunlar ortaya çıktı, sistem kilitlendi. Özellikle tavan uygulamasına kadar geçen yıl başlayan uygulamaya göre ilk 3 ay içinde sürücü daha uygun bir fiyat bulması halinde yüzde 5'lik kesinti ile poliçeyi iptal ettirerek başka bir sigortadan poliçe sağlayabiliyordu; bu uygulama sistemde kilitlenme olacağı için kaldırıldı. Diğer bir sıkıntı ise sigorta şirketleri kredi kartına taksitlendirmeyi kaldırmasıdır. Bu taksitlendirme sürücülere ödemelerde büyük kolaylık sağlıyordu" diye konuştu.
 
"Trafik poliçesi yapmak isteyen aracıların sistemlerinde poliçe üretimine olanak sağlanamıyor; teklifler onaya düşüyor, beklemeye geçiliyor, sistem hataları veriyor" diyerek sözlerine devam eden Çağatay, "Trafik sigorta poliçeleri kesilemiyor veya büyük zorluklar yaşanıyor" ifadelerini kullandı.
 
"Mağduriyet yaşanıyor"
 
Konunun kanayan bir yara haline geldiğini söyleyen Çağatay, "Sigortalılar ve aracı kurumlar büyük mağduriyet yaşıyor. Konuyla ilgili olarak sosyal medyada bir çok açıklamalar ve sitemler yapılıyor. Twitter hesabından açıklama yapan bir vatandaş, 'trafik sigortası bu işin lokomotifi olduğunu belirterek lokomotif hareket etmediğinden dolayı vagonlar istasyonda bekliyor" şeklinde konuştu.
 
Tekliflerdeki kesinti zamanlarının ve süresinin Sigorta Birliği Merkezi'nde (SBM) tutulması gerektiğini hatırlatan Çağatay, "Hazine nedensiz bekletilmelerden dolayı ceza kesebiliyor ve yaptırımları olabiliyor. Sigorta şirketleri sistemlerindeki teknik sorun olduğunda SBM'ye bildirmek zorundadır. Sonuç olarak Sigorta Şirketleri ile Hazine Müsteşarlığı nın görüşüp uzlaşma sağlanarak sistemdeki kilitlenmelerin çözüleceğine inanıyoruz. Hem sigortalılar, hem de aracı kurumların bu mağduriyetten kurtarılması önem arz ediyor"diye açıklamalarda bulundu.