Trump'ın dedikleri işe yaramışa benziyor.

En azından General Motors için.
Bu haber 832 kere okunmuş.18 Ocak 2017, Çarşamba - 14:30

Donald Trump, 20 Ocak'ta ABD’nin 45. Başkanı olarak başkanlık koltuğuna oturacak. Otomobil üreticileri başta olmak üzere pek çok şirket yeni başkanla bir problem yaşamamak için Trump’ın uyarılarına göre hareket etmeye başlamış görünüyor. Daha önce Ford, Fiat Chrsyler ve Toyota; Trump’ın %35’e varan gümrük vergisi ödeme tehditlerine karşılık ABD’de yatırım yapma kararları alarak Trump’la fikir birliğine varmıştı. Bu yönde diğer bir hamle ABD’nin en büyük otomobil üreticisi General Motors’tan geldi.

Yeni yılın ilk günlerinden beri General Motors’un Meksika’da ürettiği araçları ( Chevrolet Cruze  olmak üzere) ABD’ye satmasından dert yanan Trump’ın isteği sonunda yerine gelecek gibi görünüyor. General Motors’un Wall Street Journals’a yaptığı açıklamaya göre şirket, ABD’deki fabrikalarına 1 milyar dolar civarında yatırım yaparak mevcut tesislerinde, çoğunluğunu mühendislerin oluşturacağı 1000 yeni istihdam alanı yaratacağını açıkladı.

Şirket ayrıca Meksika'daki faaliyetleri için de planlandığı gibi devam edeceğini söyledi. General Motors, her ne kadar açıklamada yatırımın tamamen ticari olduğunu ve politik bir gaye içermediğini vurgulasa da analistlere göre şirket Meksika’dan vazgeçmek istemediği için aldığı bu kararla bir nevi Trump ile "ülke kaynakları ülke içinde kullanma" politikasına uygun bir anlaşma yaptı. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.