MQB platformundan çıkan Arteon, ilk aşamada sadece 2.0 litrelik TDI motor ile satılacak. Tek turbo beslemeli 150 bg'lik versiyon, yalnızca konfor odaklı Elegance paketiyle sunulurken 4Motion adlı dört tekerlekten çekiş sistemine ve çift turboya sahip aynı hacimli ünite, 240 bg güç üretecek. Bu motor seçeneği hem Elegance, hem de R-Line paketleriyle satın alınabilecek.

278,000 TL'den alıcıları bekleyen Elegance paketinde 19" çapında "Chennai" adlı alüminyum alaşım jantlar, 8 inç boyutunda dokunmatik bilgi eğlence sistemi ekranı, Active Info Display isimli dijital gösterge paneli, katlanır ve ısıtmalı yan aynalar, Audi modellerinde gördüğümüz dinamik arka sinyal lambaları ve anahtarsız giriş/çalıştırma gibi donanımlar yer alıyor.

 

Yelpazenin sportif versiyonu olan R-Line ise yine 19" çapında fakat farklı tasarımlı jantlar standart olarak geliyor. Dışarıda trapezoid egzoz ve bagaj üstü spoiler ile Elegance'dan ayrılan paket iç mekanda farkını daha çok belli ediyor. R-Line etkileri koltuk, direksiyon simidi ve vites kolunda kendisini gösteriyor.

Her iki motor seçeneği de 7 ileri, çift kavramalı yarı otomatik DSG şanzıman ile eşleniyor. Modelin opsiyon listesi şimdilik Panoramik Cam Tavan ve Metalik Renk ile sınırlı. Fiyatları 278,000 TL'den başlayan Arteon ailesine ileri aşamada Volkswagen Grubu'nda yeni Seat Ibiza ve Volkswagen Golf gibi araçlarda gördüğümüz 1.5 litrelik TSI Evo motor da eklenecek.

Standart modeller ile premium arasında kabul edilen VW, Arteon ile daha üst seviye modellerle mücadele etmeyi planlıyor ancak Audi ve BMW gibi markaların varlığında insanların "premium" araç olarak Volkswagen'i tercih edip etmek istemeyecekleri tartışılır.

BMW 4 Serisi Gran Coupe'nin 418d giriş dizel seçeneği VW modeliyle aynı gücü sunuyor ve başlangıç fiyatı ondan yaklaşık 15,000 TL daha ucuz. Benzer şekilde Volkswagen Grubu'nun sahibi olduğu Audi'nin A5 Sportback modelinin fiyatları da Arteon'u zora sokacak şekilde 297,000 TL'den başlıyor. Üstelik Ingolstadtlı modelin güç değeri, iki versiyonun tam ortasına yerleşiyor - 190 bg. Bu noktada Arteon'un satış başarısını görmek ilginç olacak fakat Motor1.com Türkiye olarak beklentimiz pek yüksek değil.

MotorDonanımFiyat
2.0 TDI SCR 150 PS DSGElegance278,000 TL
2.0 TDI SCR 240 PS 4Motion DSGElegance309,000 TL
2.0 TDI SCR 240 PS 4Motion DSGR-Line309,000 TL

 

 

Kaynak: Motor1.com

Etiketler: otomobil   volkswagen   arteon   türkiye   satış   fiyatı   araba   haber   haberler   haberi   haberleri