Müstesna günler yaşıyoruz. Böyle zamanlarda moral ve motivasyon çok şey değiştirir. Biz de fuarcılık anlayışını değiştirecek bir festivale imza atıyoruz. Otomotiv sektöründeki hemen hemen tüm markaların katıldığı festivalimizde fuarcılık yaklaşımını statik sergilemeden canlı sergiye dönüştürdük. Ancak biz bu işin startını verdiğimizde bütün otomobil markaları bizim kadar gönüllü bir şekilde katılımcı olacaklarını söylemişlerdi. Ne var ki pazar koşulları o kadar hızlı değişti ki bütün markaların aramızda olması mümkün olmadı. Birlikte çok iyi çalıştığımız pek çok marka festivalimize katıldı. Onun için çok mutluyuz. Katılmayanları anlıyoruz, neşeleri yok. Ama bu gibi koşullarda iletişimi kesmemek lazım, sonuçta her markanın işi araç satmak. Burası tüm markalar için bir fırsattı. Katılmayanlar, ücretsiz olarak modellerini sergileyebilir ve satışlarına destek olabilirlerdi” dedi.

Vurak Ak, sektördeki durumun önümüzdeki yıl mayıs ayında planlanan Autoshow Fuarı’nın yapılmasını zora soktuğunu da kaydederek, “Sektörün önemli bir oyuncusu olarak otomotiv markalarının şu anki mevcut durumunu biliyorum ve 2019 Autoshow’a katılmalarının çok mümkün görünmediğini rahatlıkla söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

 

V Weekend adının nereden geldiğini de açıklayan Ak, şunları söyledi: “Bu festivalin adını, önümüzdeki seneden itibaren daha büyük ve uluslararası bir festival olacağı için V Weekend Motoring olarak koyduk. V Weekend’deki V harfi Vural’ın V’si değil, İngilizcedeki velosity kelimesinin baş harfi ve aynı zamanda hızın da sembolü. Intercity İstanbul Park nihayetinde bir yarış pisti ve sürat ile hız vaz geçilmezlerimizden. Özetle velocity’nin V’sini İngilizce’deki haftasonu kelimesiyle birleştirdik.”

2012 yılından bu yana İstanbul Park’ta olduklarını ifade eden Ak, “Buraya geldiğimizde çürümüş bir tesis devraldık. Tesisi yaşanır hale getirmek ve bakımlarını tamamlamak 1.5 seneye mal oldu. O günden bu yana yılda ortalama 275-300 gün burada otomobille alakalı aktiviteler yapıyoruz. Otomobil kültürü, güvenli sürüş eğitimleri, yerli ve yabancı yarışlar, otomobille alakalı lansmanlar ve eğitimler, ikinci el oto pazarı, Intercity’nin kendi merkezi, otomobil markalarıyla ortak açılan merkezler gibi pek çok farklı etkinlik ve projeye imza atıyoruz. Ve bunlar bundan sonra da devam edecek. Türkiye’nin en müstesna tesisini, ruhuna uygun bir şekilde işletiyoruz” dedi.