Business sedan segmentinde uzun süredir en çok satan model olan BMW 5 Serisi Sedan’ın büyük başarısını sürdürmeyi hedefleyen yedinci nesil 86.000 €’dan başlayan fiyatlar ile Borusan Otomotiv Yetkili Satıcılarında yerini aldı.

BMW 520d (2,0 litre dört silindirli dizel motor, 190 bg, 0’dan 100 km/sa hıza erişim 7,7 sn, ECE yakıt tüketimi 4,2 l/100 km, CO2 109 g/km.) ve BMW 530i (2,0 litre dört silindirli benzinli motor, 252 bg, 0’dan 100 km/sa hıza erişim 6,2 sn, ECE yakıt tüketimi 5,5 l/100 km, CO2 126 g/km.)

Motor seçenekleri ile Türkiye’de pazara sunulan Yeni BMW 5 Serisi Sport, Prestige, Luxury donanım paketleri ile satın alınabiliyor.

Bu sınıftaki olağanüstü performansı, her zamankinden daha düşük yakıt tüketimi, ve CO2 rakamları elde eden daha verimli motorlarıyla en atletik business sedan olan Yeni BMW 5 Serisi Sedan olağanüstü dinamiklerine ek olarak uzun süreli yolculuklarda üstün bir sürüş konforu ve geniş bir iç hacim sunmaktadır. Bu özellik, otomobil kullanmanın stresini azaltan gelişmiş sürüş asistan sistemleri ve yenilikçi otomobil bağlantısı sunan dijital BMW Connected desteğinin yanı sıra sezgisel bilgi-eğlence kontrolleri ve ekranlarla tamamlanmaktadır.

Üstün sürüş keyfi ve standart belirleyen aerodinamik özellikler.

Daha fazla konfor ve iç hacim, daha fazla tavan yüksekliği, daha fazla diz mesafesi ve 530 litre bagaj kapasitesi sunmak üzere arttırılan boyutlara rağmen. BMW EfficientLightweight akıllı hafif mühendislik konsepti yüksüz ağırlığın önceki gövdeye kıyasla 100 kilogram daha hafif olmasını sağlıyor.

Yeni, 4.935 milimetre uzunluğundaki BMW 5 Serisi Sedan sınıfında en iyi performans, en düşük CO2 emisyonu, yüzde 12’ye kadar azaltılan yakıt tüketimi, Cd = 0,22 (en verimli halde) sürtünme katsayısı ile de standartları belirliyor.

Otomatik sürüşe doğru bir sonraki adım.

Yeni BMW 5 Serisi yarı bağımsız sürüş için en üst seviyede akıllı sürüş asistan sistemleri ve dijital park hizmetleri ile donatılmıştır.

Zorlu durumlardan kaçınma yardımı ve Kavşak trafik uyarısı gibi yeni özelliklerle birlikte Şerit Değiştirme Asistanı ve aktif yandan darbe korumalı Şeritte Tutma Asistanı da bulunmaktadır. Aktif yandan darbe korumalı Şeritte Tutma Asistanı, şerit çizgilerini ve otomobilin etrafındaki alanı izleyerek düzeltici direksiyon müdahalelerinde bulunur ve böylece olası çarpışmalardan kaçınma konusunda sürücüye yardımcı olur.

Sürüş Deneyimi Kontrolü sistemi, COMFORT, SPORT ve ECO PRO sürüş modlarına erişim sağlamaktadır. Bu modların her biri otomobilin karakterini belirleyen kendi süspansiyon, motor ve şanzıman ayarlarına sahiptir. Artık Dinamik Amortisör Kontrolü ve Professional Navigation Sistemi ile birlikte alınılabilen dördüncü bir Sürüş Deneyimi Kontrolü olarak ADAPTIVE de sunulmaktadır. Bu, direksiyonun, Dinamik Amortisör Kontrolünün ve Steptronic sistemlerin mevcut sürüş stiline ve otomobilin önündeki rotaya otomatik uyum sağlamasını mümkün kılar.


 

Sezgisel kullanım ve geniş konfor

Yeni BMW 5 Serisi’nin fonksiyonlarını kumanda etmek için dört seçenek sunulmaktadır. Bunlar arasında, çok işlevsel BMW Harekete Duyarlı Kumanda (BMW Gesture Control), doğal konuşma dilini algılayan sesli kumanda sistemi, hassas dokunmatik ekran ve herkesçe bilinen iDrive Dokunmatik Controller yer almaktadır. Ek olarak, merkezi bilgi ekranı da büyük, bağımsız olarak yapılandırılabilen kareler şeklinde görüntülenen menüleriyle yeni bir arayüz tasarımına sahiptir. Navigasyon verileri gibi içeriklerin görüntülenmesi de daha kullanıcı dostu hale getirilmiştir; ayrıca daha da güçlenen Professional Navigation Sistemi rotayı öncekinden daha hızlı hesaplar.

Tam renkli BMW Head-Up Display’in en son nesli öncekine göre yüzde 70 oranında daha geniş bir yansıtma yüzeyine sahiptir ve trafik işaretleri, telefon rehberleri, radyo istasyonları, müzik parçaları, navigasyon talimatları ve yardım sistemlerinden gelen uyarıları görüntüler.

Çevre Görüş Kamera Sistemi ve 3D Görüntü, Park Asistanı Plus sisteminin bir parçasını oluşturur ve zor durumlarda manevra yapmayı destekler.

Uzaktan park fonksiyonu: BMW 5 Serisi Sedan, gerekirse manevraları otomobilin dışından yönetilerek dar bir park boşluğuna yerleştirilebilir.

Ön koltuklar, olağanüstü bir koltuk konforu sunmak üzere standart olarak yarı elektrikli ayar özelliğiyle birlikte sunulmaktadır. 20 hava odacığı ve maksimum sekiz farklı masaj programı içeren opsiyonel havalandırma özellikli konfor koltuklar, daha fazla konfor sağlar. Olağanüstü diz mesafe konforuna katkıda bulunan diğer özellikler arasında tavan döşemesine entegre ses yalıtımıyla birlikte yeni akustik konsepti ve torpidoda yer alan kartuşlar aracılığıyla otomobilin içine parfüm sıkan opsiyonel koku özelliği (sekiz farklı koku seçeneğiyle) yer almaktadır.