Yeni nesliyle resmi olarak tanıtılan Range Rover Evoque, Land Rover markasının yeni tasarım dilini izliyor. Ailenin en yeni ismi konumunda olan Velar’ın hatlarına en yakın model olarak geliştirildiğini gördüğümüz yeni jenerasyon Evoque, bu vesileyle iddiasını da katlayarak yoluna devam ediyor. Yaklaşık 8 yılı bulan macerasında ikinci jenerasyonuna kavuşan otomobilde, iyileştirilen ebatlarla birlikte kullanıcıları daha geniş bir yaşam alanının bekliyor olması da, deneyim konusunda fark yaratacak önemli detaylar arasında. Bu noktada sunulan yeni altyapı mimarisinin hibrit motor teknolojisini de beraberinde getirdiğini ayrı bir şekilde belirmek gerekiyor.

Tasarım Evoque’un tasarımıyla ilgili söylenecek ilk nokta, fazlasıyla dikkat çekici olduğu. Velar’da kullanılan parçaların birebir şekilde aktarıldığı modelin agresif tampon yapısı ve Slim LED ışıklandırma grubunun ön taraftaki dominantlığı sağladığını görebiliyoruz. Arka tarafta kullanılan ışıklandırma grubu ve çizgiler yine herhangi bir değişim olmaksızın Velar’dan alınıyor. Nitekim bu benzerlik kapıları açıp içeriye girdiğimizde de karşımıza çıkıyor. Jaguar ile birlikte Land Rover ailesinin tüm yeni jenerasyon modellerinde gördüğümüz konsol yapısı, birebir şekilde Evoque’da da kullanıcılara sunuluyor. Direksiyonun arkasında yer alan dijital sürücü ekranı, multimedya ekran ve klima kumanlarının bölümleri bu şablon kapsamında fark yaratacak. Artırılan ebatlarla birlikte arka tarafta 20 milimetrelik ekstra diz mesafesiyle gelecek olan yeni jenerasyonda bagaj hacminin de yüzde 10 oranında artırılarak 591 litreye yükseltilmiş durumda. Koltukları yatırarak bu değeri 1.383 litreye kadar çekmek de mümkün.

Motor Evoque’un kaputunun altında bizleri yine ailenin tanıdık üyeleri bekliyor. Dört silindirli 2.0 litrelik bu motor dizel ile benzinli olarak iki farklı yapıyla satın alınabilecek. Markanın paylaştığı verilere göre dizel motor seçenekleri 148 beygirden başlayıp 237 beygire kadar yükselene güç seçeneklerine sahip. Benzinlideyse bu rakam 237 beygirden başlayıp yaklaşık 300 beygire kadar esneklik gösterebiliyor. Önümüzdeki yıldan itibaren satın alınabilecek olan bu motor seçeneklerine 2020 itibarıyla ilk kez başlangıç jeneratörü olarak nitelendirebileceğimiz mild-hybrid desteği de eklenecek. Şanzıman ayağındaysa 9 ileri değerli ZF‘in en iyi seçenek olacağını belirtelim.

Range Rover, Evoque’un arazi deneyimi konusundaki yeteneklerini de güçlendirmeyi ihmal etmiyor. 600 milimetreye kadar olan su birikintilerinden geçebileceği söylenen otomobilde, dört tekerlekten çekiş sistemine markanın ikinci jenerasyon aktif zemin yönetim desteği eşlik ediyor. Aynı zamanda zemin gösterim teknolojisi de kullanıcıların 180 derecelik açıyla aracın alt bölümüne olan biteni takip etme imkanına sahip olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak Avrupa pazarında satışlarına başlanacak olan Evoque’un giriş seviyesinde yaklaşık 41.000 dolarlık fiyatla alıcı bulması bekleniyor.