Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Gürcan Karakaş, 30 kişilik gazeteci grubuyla düzenlediği online toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Küresel çaptaki 10 şirketle gizlilik sözleşmeleri imzaladıklarını; lisanslama ve ortak kullanım konusunda görüşmeler yürüttüklerini söyledi. Karakaş, 2022'nin son çeyreğinde seri üretime geçilecek elektrikli yerli otomobil projesinde tedarikçi seçiminin %93'ü tamamlandığını ve tedarikçilerin %78'inin Türkiye'den olduğunu belirtti. Online olarak gerçekleştirilen TOGG basın buluşmasında yerli otomobil projesindeki gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Karakaş, "Bütün faaliyetlerimizi millilik ve yerlilik ekseninde oluşturuyoruz. Millilik, fikri ve sınai mülkiyet haklarının tamamıyla bize ait olması demek" dedi ve ekledi: "Lisansımızı ve teknolojimizi başka şirketlere lisanslama konusunda, satma konusunda söz sahibiyiz. TOGG olarak şu ana kadar küresel şirketlerden 10 tanesi ile imzalamış olduğumuz gizlilik anlaşmaları var."

Seri imalata girdiğinde, TOGG'un Avrupa'nın klasik olmayan, doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacağını vurgulayan Karakaş, bu nedenle de projenin Avrupa'daki bazı mühendislik şirketleri için önemli nitelik taşıdığını söyledi.

Karakaş, "Biz bunu şu haliyle dünyada bazı şirketlerle paylaşmak üzerine, lisanslamak üzerine veya ortak kullanım üzerine konuşuyoruz" dedi.

Projede şu ana kadar tedarikçi seçiminin %93'ü tamamlandığını belirten Karakaş; bunu %78'inun Türkiye'den, %22'sinin ise Avrupa ve Asya'dan olduğunu ifade etti.

"TOGG dahil isimler üzerine çalıştık birçok alternatifle beraber TOGG'u da test ettik"

Gürcan Karakaş, sunumu sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Pandemi döneminde birçok projenin durduğunu ancak TOGG projesinin devam ettiğini dile getiren Karakaş, bu projenin 15 yıllık bir proje olduğunu ve 1-2 yıllık veya 6 aylık değişimlerin önceden hesaplandığını veya projeye dahil edildiğini söyledi. TOGG markasıyla devam edilmesine yönelik soruyu yanıtlayan Karakaş, "TOGG dahil isimler üzerine çalıştık birçok alternatifle beraber TOGG'u da test ettik. Avrupa'nın hedef pazarlarında test ettik ve TOGG kelimesinin ve ifadesinin güçlü ve her dilde de benzer şekilde okunabilen ve tescilde bir sıkıntı yaratmayan ve bizim marka özümüzü de temsil eden bir marka olarak ortaya çıktı. Bu yüzden TOGG ile devam etmeye karar verdik." diye konuştu. 

Yerlilik oranı önce 51, sonra 68 olacak

Karakaş, üretim başlangıcında %51 olacak yerlilik oranının 2025 yılında %68'e ulaşacağını söyledi. Yerli elektrikli otomobil için Gemlik'te 22 milyar TL yatırımla fabrika kurulacağı; yılda 175,000 araç üretim kapasitesine sahip olacağı açıklanmıştı. Üretim C segmentinde elektrikli SUV ile başlayacak, model sayısı kademeli olarak beşe çıkacak. Karakaş, "İnşaata başladık, 18 ay inşaat süresi var. Ekipman siparişinin Ekim ayında başlamasını planlıyoruz. Seri aracın banttan inmesi ise 2022 dördüncü çeyrekte" diye konuştu.

 Batarya üretimi ile ilgili sorular üzerine ise Karakaş, "Türkiye'de bir şirket ile beraber Türkiye'ye bu teknolojiyi getirmek istiyoruz. Birincisi, en son teknoloji olsun, ikincisi TOGG araçlarında kullanılan teknoloji ile beraber etraftaki ülkelere, yurtdışına da bir pazar potansiyeli olsun. Sadece bizim için değil, başmaları için de üretim yapabiliriz" diye konuştu.

 Projeye TOGG markası ile devam etme kararı aldıklarını belirten Karakaş, özgün tasarımları da AB, Çin, Kanada, Japonya, Rusya, Güney Kore, Azerbaycan ve Türki Cumhuriyetler'de tescil ettirdiklerini söyledi. Karakaş, şu ana kadar iki patent aldıklarını belirterek, "Birinci patentimiz sürüş desteğine yönelik, ikinci patent batarya ile ilgili" dedi.

İhracat Üretim Başladıktan 2 Sene Sonra Avrupa'ya

Karakaş, yerli otomobilde ihracat planlarıyla ilgili soru üzerine ise, "18 ay belki iki sene sadece kendi ülkemizde kalmayı tercih ediyoruz" dedi ve ekledi:

"İhracata kalkıştığımız zaman ilk hedefimiz Avrupa pazarı olacak. Avrupa'da da sadece bir ülkeye değil, birkaç ükeye birden gitme hedefimiz var başlangıçta. İlk gideceğimiz ülkelerin başında Almanya, Fransa, hatta İtalya, İspanya var." Karakaş, 15 yıla yayılacak 22 milyar liralık yatırımın finansmanın nasıl olacağı ve kurdaki hareketin yatırım planlarına etkisi ile ilgili sorular üzerine ise şöyle konuştu: "Yatırımımızın çerçevesinde (kur nedeniyle) şu an bir değişiklik ihtiyacı yok... Finansmanda çok mantıklı bir yaklaşımımız var. Hissedarlarımızın önemli bir katkısı var. Bizim şirket olarak dışarıdan alacağımız kredilerin finansmana önemli bir katkısı var. Ve teşviklerden gelecek kısım var... Gerek harcamalarımızda gerek yatırım planlarımızda bir değişiklik yok."

Honda’nın Gebze fabrikası neden olmadı?

Karakaş, global bir kararla 2021 sonunda üretimin durdurulacağı Honda Türkiye’nin Gebze Şekerpınar’da bulunan fabrikasının neden satın alınmadığıyla ilgili soruya şöyle cevap verdi:

“Konuyu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Honda Türkiye ve Japon Honda ile değerlendirdik. Ancak Honda’nın fabrikayı kapatma tarihleri ile bizim süreçlerimizde bir uyuşmazlık oldu. Bunu hayata geçiremedik. Bizim açımızdan oradaki değer 25 yılda oluşturulmuş bir üretim altyapısından ziyade, oradaki otomotiv birikimiydi.”