Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Beştepe'deki imza töreninde yerli otomobili üstlenen beş firmayı açıklarken, bu projeden elde edilen birikimle dünya çapında ürünler çıkarılabileceğine dikkat çekti.

Yerli otomobil projesinde önemli bir aşamaya geçildi. Söz konusu proje için Ortak Girişim Grubu (OGG) kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, bu grubu oluşturan firmaları, 'Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (Karsan), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel)' olarak açıkladı.

'Mesele sadece otomobil değil'

Erdoğan ayrıca, konuşması esnasında çok önemli bir onuya dikkat çekti. Yerli otomobil projesinin adeta bir 'ARGE' niteliği taşıdığını anlatmaya çalıştı.

Erdoğan, bu noktaya şu sözlerle dikkat çekti:

"Mesele sadece otomobil üretmek değil, buradan ortaya çıkacak teknoloji, birikim ve tecrübeyle dünyaya meydan okuyacak yeni ve çok iddialı bir çıkış ortaya koymaktır."

Elektrik mesajı

Öte yandan Erdoğan, dünyada yükselen hibrit ve elektrikli otomobil akımına da kayıtsız kalmadı. Halen TÜBİTAK bünyesinde çalışmalar yapılan platformun OGG'nin emrinde olduğunu belirten Erdoğan, "Bunun yerine doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz'' dedi.

'Gecikme istemiyoruz'

Erdoğan'ın bir diğer isteği ise, yerli otomobilin ilk örneğinin 2019'da tanıtılması ve 2021'de piyasaya sürülmesi oldu. Konuyla ilgili ''En küçük bir gecikme istemiyoruz'' şeklinde uyarıda bulundu.