İttifakın 2017’nin ilk altı ayında toplam satışları yüzde 7 artarak 5.268.079 adede ulaşırken, Nissan’ın özellikle X-Trail/Rogue, Sentra/Sylphy, Qashqai ve Altima/Teana gibi modellerinin satışlarında ciddi bir artış gerçekleşti.

 

Şirketlerin toplam elektrikli araç satışları da önemli oranda artarak 481.151 adede ulaştı ve ittifakın kitlesel pazarların önde gelen elektrikli otomobil üreticisi olarak konumlanmasını sağladı. Nissan LEAF, Avrupa'nın en çok satan elektrikli aracı olmaya devam ederken, bu araca olan talep, satış adetlerinin artmasında ciddi oranda etkili oldu.

 

Nissan-Renault İttifakı Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn yapmış olduğu değerlendirmede, “İttifak 2017 yılının ilk yarısında 5.268.079 adetlik bir satış hacmine ulaşarak rekora imza attı. Üye şirketlerimiz için sinerji yaratmaya, küresel pazardaki varlıklarımızdan yararlanmaya ve bunun sonucunda da son derece kapsamlı ve teknolojik bir ürün gamı ve devrim yaratan elektrikli araç modelleri sunmaya devam edeceğiz” dedi ve ekledi: “Genişleyen ittifakımız sadece etkileyici bir satış performansı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize yeni nesil mobilite çözümleri de sunarak gücümüzü ve farkımızı ortaya koyuyor.” açıklamasında bulundu.

 

Nissan Motor Co, 30 Haziran'a kadarki altı aylık süreçte yüzde 5,6 artışla 2.894.488 araç ve kamyon sattı. Şirket Japonya’da yüzde 22,9 ve Avrupa'da da yüzde 5,7 büyüme kaydetti. Infiniti, 2017 yılının ilk yarısında, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 13'lük bir artışla 125.000 adedin üzerinde araç sattı.